Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Gölün Pembesi mi?

Yurtdışı Seyahat Rehberi 21 Nisan 2017
442 views

Doğanın yeşiline, suların mavisine alışığız. Peki, ya göllerin pembesini hiç duydunuz mu? Kulağa ilginç geliyor değil mi? “Pembe göller…”

Pembe göller, dünyanın farklı yerlerinde görülebilen doğanın gerçekleridir. Renk değişmesinin nedeni tabi ki mevsimsel etkilerden kaynaklanıyor. Sıcakların değişimi, göllerin pembeleşmesine neden oluyor. Dünyanın farklı yerlerinde bu tipten göllerin varlığını söyledim, bir de yakınımızda da böyle bir gölün varlığından söz etmem gerekiyor. Çanakkale’nin Bozcaada’sında böyle bir göl var. Hazır sezon yaz aylarını gösterirken buraya gitmek güzel bir fikir olabilir diye düşünüyorum.

Pembe göller

Göllerin pembeleşmesinin nedeni; güneşin dik açısı, tuzluluk oranının yüksek olması ve güneş ile temasının fazla olması gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Tatilciler için bu kısa bilgiyi de verdikten sonra dünyanın çeşitli yerlerindeki pembe göller hakkında bilgi vermeye başlamak istiyorum.

Hutt Gölü

Hutt Gölü, Batı Avustralya’da yer alıyor. Dünyanın en çok pembeleşen gölünün burası olduğunu söylersem herhalde yanlış olmaz. Göldeki alg sayılarında, yılın belli dönemlerinde artışın ciddi bir şekilde yaşanması, gölün pembeye dönüşmesini etkiliyor. Mevsimi doğru zamanda tutturursanız, bu mükemmel görünümden istifade edebilirsiniz.

Hutt Gölü

Hillier Gölü

Yine Avustralya’da ancak bu defa batı kesiminde yer alan pembe bir göl var. Burası Hillier Gölü. Hutt Gölü’nün aksine yılın tüm zamanlarında buranın pembe görünüme sahip olduğunu söylemem gerekiyor. Yani rotanızı hangi mevsimde buraya çevirirseniz çevirin pembemsi gölün büyüleyici güzelliği ile karşılaşacaksınız. 600 metre uzunluğa sahip olan Hillier Gölü, pembe olmasının yanında bir de yeşillikler arasında yer alıyor. Bu da gölü daha bir göz alıcı kılıyor.

Hillier Gölü

Erkekler, gölün ortasından topladıkları tuzları, göl kenarında bekleyen kadınlara verirler. Bu gölden yılda 24 ton civarında tuz çıkartıldığını eklemeden geçmemem gerekiyor.

Torrevieja Gölü

Avrupa’yı her ne kadar “ekonomi bölgesi” olarak zihnimize kazısak da doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir bölge olduğunu söylemek gerekiyor. İspanya’nın güneydoğusunda yer alan Torrvieja Gölü, bu durumu en iyi şekilde anlatmaya yetiyor. Göl, diğer pembe göllere göre daha az tuz oranına sahip ancak sahip olduğu mikroklima etkisi ile bulunduğu bölgeyi Avrupa’nın en sağlıklı yaşam alanı kılabiliyor. Son olarak göl hakkında önemli bir detaya daha yer vermem gerekiyor. Torrevieja Gölü’ndeki tuz oranı diğer pembe göllerden az fakat kalitesi, diğer tüm pembe göllerden çok daha yüksektir.

torrevieja Gölü

Dusty Rose Gölü

Göllerin pembeleşmesinin nedeninin içerisindeki tuz oranı ve güneş ışınlarının dik açıdan vurması olduğunu söylemiştim. Ancak Kanada’da yer alan Dusty Rose Gölü, bu ezberleri bozarak farklı bir nedenden dolayı pembeleşiyor. Gölün bulunduğu bölgedeki akarsular, dağları ve kayaları aşarak bu gölü oluşturuyorlar ve pembe rengi de muhtemelen kayalık ve taşlıklardan alınıyor.

Dusty Rose Gölü

Retba Gölü (Lac Rose)

Dünyanın farklı yerlerinde yer alan pembe göllerden biri de Senegal’in başkenti Dakar’da yer alan Retba Gölü’dür. Retbe Gölü’nün pembe olmasının nedeni de yine Dusty Rose Gölü gibi ezber bozan türden. Gölde bulunan Dunaliella Salina adındaki deniz yosunu güneş ışınlarıyla birleşerek  kırmızı pigment üretiyor. Bu da göl sularıyla birleşince ortaya pembe bir görüntü çıkıyor. Buraya da doğru zamanda gittiğinizde, hoş manzarası ile büyüleyeceğinize inanabilirsiniz. 3 kilometrekarelik bir alanı kapsayan gölde oldukça fazla tuz bulunmaktadır. Bu da hiç yüzme bilmeyenlerin bile batmamasını sağlıyor.

lac rose

Bozcaada Tuz Gölü

Dünyanın farklı yerlerindeki pembe göllerden bahsedip de ülkemizin yekpare gölü Bozcaada Tuz Gölü’nden bahsetmemek elbette yakışık olmaz. Alexandra Troas antik kentinin bir parçası olan Tuz Gölü, hem pembeliği itibariyle hem de tarihi güzellikleri itibari ile kesinlikle görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir.

Bozcaada Tuz Gölü

Quairading Gölü

Avustralya’da yer alan Quairading Gölü, diğer göllere göre daha farklı bir özelliğe sahiptir. boyut olarak küçük olması ve içerisindeki tuz oranının düşük olması, yılın değişik zamanlarında farklı renklere bürünmesine neden oluyor. Bir de göl üzerindeki köprü, göl manzarasını izlemek için en iyi imkanı tanıyor.

Quairading Gölü

Dünyanın farklı yerlerinden doğanın muhteşem armağanı pembe gölleri görme şansını elde ettiğinizde, görsellerden çok daha fazlasını elde edeceksiniz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
80 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
153 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
116 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
245 views
Bunlar da var!
Faralya’da Bir Bal-ayısı

Faralya’da Bir Bal-ayısı

16 Nisan 2017
343 views
Ege’nin Cennet köşesi; Cunda Adası

Ege’nin Cennet köşesi; Cunda Adası

27 Ekim 2015
1.910 views
Küreselleşme ve Turizm Etkileşimi

Küreselleşme ve Turizm Etkileşimi

20 Mart 2017
263 views
Tarihi Taş Köprü, Silifke

Tarihi Taş Köprü, Silifke

27 Haziran 2017
127 views
Gazimagosa’da tatile ne dersiniz?

Gazimagosa’da tatile ne dersiniz?

20 Nisan 2017
211 views
Ege’nin Muhteşem köşesi; Kuşadası

Ege’nin Muhteşem köşesi; Kuşadası

18 Kasım 2015
1.587 views
Avanos’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Avanos’ta Gezilmesi Gereken Yerler

29 Mayıs 2017
245 views
Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut Gezi Rehberi

29 Kasım 2015
1.494 views
Türkiye’nin turizmde ki yüzü; Uludağ

Türkiye’nin turizmde ki yüzü; Uludağ

10 Aralık 2015
1.364 views
Türkiye’nin cenneti; Ölüdeniz

Türkiye’nin cenneti; Ölüdeniz

20 Kasım 2015
1.613 views