Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İlham ve Asaletin şehri; Edinburgh

Yurtdışı Seyahat Rehberi 23 Kasım 2015
872 views

Edinburgh tüm gezginlerin Avrupa da en beğendikleri şehir olarak bilinir. Nitekim, İskoçya’nın ikinci büyük şehri olan bu kent, aynı zaman da muazzam güzellikleri sizlere ulaştırır. Ortaçağdan kalma yapıları, muazzam yeşil alanları, cennetten çıkma bahçeleriyle harika bir tatil imkanını size sunan Edinburgh, huzurun en derin şekilde yaşanabileceği mükemmellikte ki şehirlerin başında kendine yer bulmaktadır.

Ulaşım;

Türkiye’den Türk Hava Yolları ile direkt uçuş bulabilmeniz mümkün. Bunun haricinde önce Londra’ya, ardından ise bu şehre uygun fiyatlarla ulaşabilmeniz mümkün. Megabus denilen otobüslerin de bölgeye sıklıkla hareket etmesi tercihinizi değiştirebilir.

Edınburgh’da Şehir İçi Ulaşım  

Edınburgh şehrinde şehir içi ulaşım için araç kullanmanıza gerek yoktur. Her bölge yürüyüş mesafesinde olduğundan kolaylıkla bir bölgeden diğer bölgeye ulaşabilirsiniz. Alternatif arıyorsanız çok pahalı bir uygulama olan London taxi gibi tercihleri de değerlendirebilirsiniz.

Edinburgh’da Görülecek Yerler

Royal Mile(Kraliyet Yolu):

Tarihin derinliklerine doğru ilerleyen bu yol, üzerinde 16. Yüzyıldan günümüze kadar ulaşan tarihi eserleri barındırır. Açık hava müzesi olarak yorumlayabileceğimiz bu yol üzerinde Scott Monument, St Giles Cathedral, St Mary’s Cathedral, The Scottish Parliment gibi muazzam yapıları görebilir veya dar ve taşlı sokaklarında harika zaman geçirebilirsiniz.

Edinburgh Kalesi:

Şehre hakim bir tepede yer alan bu kale, hem içi hem de manzarası sebebiyle mükemmel bir gezi rotası olarak karşınıza çıkar. Kaleye girişin ücretli olduğunu şimdiden söyleyelim;

Holyrood ve İskoçya Parlamentosu: 

Royal Mile’ın yani Kraliyet yolunun sonunda ulaşacağınız çılgın mimariye sahip iki farklı binayı yan yana görebilmeniz mümkün.

Palace of Holyroodhouse: 

İngiliz Kraliyet ailesi burada değilse ziyarete açık olan Kraliyet Sarayıdır. Ziyarete değer.

National Gallery of Scotland:

Monet, Van Gogh, Tiziano, Rubens ve daha birçok kişinin eserlerini barındıran ortalama büyüklükte bir İskoç Ulusal Müzesi.

High Land Turları:

Hep televizyonda izlediğiniz İskoçya’nın o yem yeşil dağları var ya? İşte onları da ziyaret edebilirsiniz. Bunun için Edınburgh şehrinde yapılan tur programlarına katılmanız gerekebilir. 4 ya da 5 çeşit tur var, sabahın 5’inde bile yola çıkıp iki üç gece dağda kalıyorsunuz. Mükemmel bir deneyimi yaşamak istiyorsanız tercihinizi yapabilirsiniz.

Tavsiyeler;

Edınburgh, turistlerin avrupada en çok tercih ettiği şehirlerden birisidir. Doğasını kaybetmemiş, muhteşem yapılara sahip, İskoç dağlarının hemen yanı başında yeşille tarihin bir arada bulunduğu mükemmel keyif veren tatil uygulamalarının adeta başkenti. Tüm bunları görebilmek için şehri baştan sona gezmek gerekebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.