Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

İlk görüşte aşık olacağınız şehir; Stockholm

Yurtdışı Seyahat Rehberi 25 Kasım 2015
1.653 views

Stockholm muhteşem güzellikte bir Avrupa şehridir. Herşeyin farklı bir düzende yürüdüğü bu şehir, 14 farklı adacıktan oluşmasıyla insanda değişik duygulara önem veriyor. Şehir hayatı oldukça düzenli bir şehir olan Stockholm için en iyi gezi tarihi Mayıs sonrası olarak tavsiye ediliyor. Bu dönemde havanın çok geç kararmasının yanı sıra 3-4 saat sonra yeniden aydınlanıyor olması yaşanması gereken eşsiz bir tecrübe olarak karşınıza çıkacak.

Stockholm’de konaklama:

Hostel fiyatları, Avrupa standartlarının üzerinde. Bunun yanı sıra değişik konaklama olanakları mevcut. Gemi veya uçakların hostel tarzı yapıları ayrı bir deneyimi size sunacaktır. Alternatif olarak erken rezervasyon otellerine bakmak fayda sağlayabilir. Konaklamanın pahalı olduğunu şimdiden söyleyelim;:

Stockholm’de gezilecek yerler:

Stockholm, muazzam güzellikte bir şehir. Şehri tam anlamıyla kavramak için 3-4 günlük bir gezi süresi belirlemeniz faydanıza olacaktır.

Gamla Stan:

Bu bölge, dar sokaklarıyla insanı şehrin kuzeyli havasından çıkarıp Akdeniz havasına sokuyor. Bölgede Kraliyet sarayı, Nobel Müzesi, Stockholm Kathedrali elbet karşınıza çıkacak önemli yapılar. Kısacası bu bölge yerel halk tarafından değil daha çok turistler tarafından tercih edilir bir bölge haline dönüşmüş.

Djurgarden:

Bu ada, mükemmel güzelliklere sahip. Skansen isimli dünyanın en eski açık hava müzesi de bu bölgede. İskandinav  kültürünün yaşatılmaya çalışıldığı bu bölgede harika örnekler görebilmek mümkün. Vasa müzesi bu bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi.

Sodermalm:

Nasıl ki İstanbul’da Cihangir veya Galata, eşsiz bir güzelliği size sunuyorsa bu bölge de aynı güzelliği sizlere sunacaktır. Salaş uygulamaların yer aldığı bu bölgede değişik insanlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle bolca hippi olduğunu söylemek gerekebilir.

Östermalm:

Şehrin en lüks caddesi veya yaşam alanı desek yanlış olmaz. Bolca alışveriş dükkanlarına rastlayabilirsiniz. Kısacası şehrin kaynak tabakasının takıldığı, şıklığın ve zerafetin kol gezdiği bir bölge olarak tanımlanabilir. Aynı zaman da gece hayatının da en önemli merkezi.

Stockholm Gece Hayatı

Oldukça farklılık yaşayabileceğiniz bir gece hayatı mı istiyorsunuz o halde Stockholm tam size göre. Yalnız burada bazı değişiklikler canınızı sıkabilir. Nitekim alışkanlıkların bir kenara bırakıldığı bu şehirde, farklı uygulamalar size acayip gelebilir.

Bir mekana girmek istiyorsanız oranın rahatsız edici zorluklarına katlanmanız gerekiyor. Çoğu mekan, erken saatte girişleri ücretsiz yapıyor. İlerleyen saatlerde ise ücretli ve önünüzde yüzlerce kişiden oluşan sıraları beklemek zorunda kalıyorsunuz. Gece hayatının ana merkezleri Stureplan ve Södermalm bölgeleri.

Stockholm’de Ulaşım

Şehir içi ulaşım metro ve otobüsle sağlanıyor, tahmin edeceğiniz gibi fazlasıyla gelişmiş ve rahat, ama aynı zamanda dünyanın en pahalı toplu taşıması.  Stockholm Card alarak hem müze girişlerini hem de ulaşımı ek olarak da botla şehir turundan faydalanabilirsiniz.

Tavsiyeler;

Gerçekten güzel ve düzenli bir şehir ama bir o kadar da pahalı. Ayırdığınız bütçeye Avrupa’nın başka ülkelerinde iki şehiri gezebilecek durumdayken, burasını tek günde bitirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
80 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
155 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
116 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
250 views
Bunlar da var!
Taç Mahal’i Anlamak; Agra Gezi Rehberi

Taç Mahal’i Anlamak; Agra Gezi Rehberi

3 Aralık 2015
1.003 views
Erzincan’da gezebileceğiniz 4 yer

Erzincan’da gezebileceğiniz 4 yer

20 Ocak 2017
607 views
Türkiye’nin turizmde ki yüzü; Uludağ

Türkiye’nin turizmde ki yüzü; Uludağ

10 Aralık 2015
1.364 views
Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

10 Haziran 2017
311 views
Narlıkuyu, Mersin

Narlıkuyu, Mersin

27 Haziran 2017
203 views
Antik Şehir Assos

Antik Şehir Assos

25 Ekim 2015
1.332 views
Ağva Gezilecek Yerler

Ağva Gezilecek Yerler

29 Haziran 2017
298 views
Batum Bulvarı

Batum Bulvarı

25 Mart 2017
294 views