Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İlk görüşte aşık olacağınız şehir; Stockholm

Yurtdışı Seyahat Rehberi 25 Kasım 2015
1.614 views

Stockholm muhteşem güzellikte bir Avrupa şehridir. Herşeyin farklı bir düzende yürüdüğü bu şehir, 14 farklı adacıktan oluşmasıyla insanda değişik duygulara önem veriyor. Şehir hayatı oldukça düzenli bir şehir olan Stockholm için en iyi gezi tarihi Mayıs sonrası olarak tavsiye ediliyor. Bu dönemde havanın çok geç kararmasının yanı sıra 3-4 saat sonra yeniden aydınlanıyor olması yaşanması gereken eşsiz bir tecrübe olarak karşınıza çıkacak.

Stockholm’de konaklama:

Hostel fiyatları, Avrupa standartlarının üzerinde. Bunun yanı sıra değişik konaklama olanakları mevcut. Gemi veya uçakların hostel tarzı yapıları ayrı bir deneyimi size sunacaktır. Alternatif olarak erken rezervasyon otellerine bakmak fayda sağlayabilir. Konaklamanın pahalı olduğunu şimdiden söyleyelim;:

Stockholm’de gezilecek yerler:

Stockholm, muazzam güzellikte bir şehir. Şehri tam anlamıyla kavramak için 3-4 günlük bir gezi süresi belirlemeniz faydanıza olacaktır.

Gamla Stan:

Bu bölge, dar sokaklarıyla insanı şehrin kuzeyli havasından çıkarıp Akdeniz havasına sokuyor. Bölgede Kraliyet sarayı, Nobel Müzesi, Stockholm Kathedrali elbet karşınıza çıkacak önemli yapılar. Kısacası bu bölge yerel halk tarafından değil daha çok turistler tarafından tercih edilir bir bölge haline dönüşmüş.

Djurgarden:

Bu ada, mükemmel güzelliklere sahip. Skansen isimli dünyanın en eski açık hava müzesi de bu bölgede. İskandinav  kültürünün yaşatılmaya çalışıldığı bu bölgede harika örnekler görebilmek mümkün. Vasa müzesi bu bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi.

Sodermalm:

Nasıl ki İstanbul’da Cihangir veya Galata, eşsiz bir güzelliği size sunuyorsa bu bölge de aynı güzelliği sizlere sunacaktır. Salaş uygulamaların yer aldığı bu bölgede değişik insanlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle bolca hippi olduğunu söylemek gerekebilir.

Östermalm:

Şehrin en lüks caddesi veya yaşam alanı desek yanlış olmaz. Bolca alışveriş dükkanlarına rastlayabilirsiniz. Kısacası şehrin kaynak tabakasının takıldığı, şıklığın ve zerafetin kol gezdiği bir bölge olarak tanımlanabilir. Aynı zaman da gece hayatının da en önemli merkezi.

Stockholm Gece Hayatı

Oldukça farklılık yaşayabileceğiniz bir gece hayatı mı istiyorsunuz o halde Stockholm tam size göre. Yalnız burada bazı değişiklikler canınızı sıkabilir. Nitekim alışkanlıkların bir kenara bırakıldığı bu şehirde, farklı uygulamalar size acayip gelebilir.

Bir mekana girmek istiyorsanız oranın rahatsız edici zorluklarına katlanmanız gerekiyor. Çoğu mekan, erken saatte girişleri ücretsiz yapıyor. İlerleyen saatlerde ise ücretli ve önünüzde yüzlerce kişiden oluşan sıraları beklemek zorunda kalıyorsunuz. Gece hayatının ana merkezleri Stureplan ve Södermalm bölgeleri.

Stockholm’de Ulaşım

Şehir içi ulaşım metro ve otobüsle sağlanıyor, tahmin edeceğiniz gibi fazlasıyla gelişmiş ve rahat, ama aynı zamanda dünyanın en pahalı toplu taşıması.  Stockholm Card alarak hem müze girişlerini hem de ulaşımı ek olarak da botla şehir turundan faydalanabilirsiniz.

Tavsiyeler;

Gerçekten güzel ve düzenli bir şehir ama bir o kadar da pahalı. Ayırdığınız bütçeye Avrupa’nın başka ülkelerinde iki şehiri gezebilecek durumdayken, burasını tek günde bitirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Adıyaman Gezilecek Yerleri

Adıyaman Gezilecek Yerleri

10 Mayıs 2017
191 views
Lüksün doğayla buluşması; Belek

Lüksün doğayla buluşması; Belek

10 Kasım 2015
1.291 views
Tarihin doğayla buluşma noktası; Serik

Tarihin doğayla buluşma noktası; Serik

21 Kasım 2015
1.837 views
Antalya’da Gezilecek 10 Yer

Antalya’da Gezilecek 10 Yer

21 Mayıs 2017
147 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
230 views
Kış tatilinin yeni gözdesi; Ilgaz dağı

Kış tatilinin yeni gözdesi; Ilgaz dağı

8 Aralık 2015
1.178 views
Isparta’da gezilebilecek yerler

Isparta’da gezilebilecek yerler

25 Ocak 2017
259 views