Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Kabuk Değiştiren Bir Şehir: Üsküp

Yurtdışı Seyahat Rehberi 29 Mart 2017
231 views

Balkanların renkli ülkesi Makedonya’nın başkenti Üsküp, tarihi ve kültürel değerleriyle ziyaret edilmeyi en çok hak eden yerlerden biridir.

Makedonya’nın uzunca bir tarihinin olmasının yanında 500 yıllık bir Osmanlı hakimiyeti ile tanınır. 1392’den itibaren 500 yıl boyunca Osmanlı egemenliği altında kalan şehir, kozmopolit yapısı ile de dikkatleri üzerine çeker. Müslümanlar, Arnavutlar, Ortodoks Hristiyanların bir arada yaşadıkları bu topraklar, her açıdan gezilebilecek ve farklılıkları ile tanınması gereken bir kenttir. Şehirde gezinirken tarihi eserlere çok fazlasıyla rastlayacağınız Üsküp’te “Eski Türk Çarşısı” bölümünde Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tarihi eseri görme şansı elde edebilirsiniz.

Kabuk değiştiren şehir Üsküp

Üsküp: Skopje 2014

Balkanların birçok ülkesi, geçmişte Yugoslavya’nın hâkimiyeti altında idi. 90’lı yıllarda Yugoslavya’nın parçalanması ile birlikte ülkeler bağımsızlıklarını ilan etmişlerdi. Makedonya da bu ülkelerden biridir. 2014 yılında bağımsızlığının 20. Yılını kutlayan ülkenin bu durumundan en çok etkilenen yer ise başkent Üsküp oldu. “Skopje 2014” adındaki proje ile Üsküp daha modern ve turistik bir kent haline getirilmiş, gelen konuklar daha farklı bir Üsküp ile karşılaşmaya başlamışlar. Doğrusu bir şehir ancak bu kadar kabuk değiştirebilir.

Makedonya Meydanı

Projenin hayata geçmesinden bu yana birçok alanda değişiklikle yapılmış. 1963 yılında kentte meydana gelen depremde yıkılan tarihi eserler yeniden restore edilerek hayata döndürülmüş. Ancak bu konuda en çok değişimlerin görüldüğü yerin Makedonya Meydanı olduğunu söyleyebilirim.

Üsküp gezilecek yerleri

Şehrin her noktası farklı bir güzelliğe sahiptir. Ancak benim olduğu gibi turistlerin en çok dikkat ettiği yer Makedonya Meydanı ve meydana bağlı olan Taş Köprü’dür. Makedonya Meydanı’nın büyüklüğü 18,500 metrekare ve meydanda çok sayıda heykel bulunuyor. Doğrusu meydana girdiğiniz ilk andan itibaren gözünüze çarpmaması imkânsızdır. Sanırım meydanın en çok dikkat çeken detayı da budur.

Taş Köprü

Taş Köprü

Makedonya Meydanı’nda en çok dikkat çeken heykel, 2014 yılında ülkenin kurtuluşunun 20. Yıldönümü anısına yapılmış olan “Atlı Savaşçı Heykeli.” Heykel, Büyük İskender’e atfen yapılmış bir heykeldir. Heybeti ve tasarımı ile bir hayli dikkatinizi çekeceğini düşünüyorum.

Atlı Savaşçı Heykeli

Atlı Savaşçı Heykeli

Skopje 2014 projesi kapsamında şehrin birçok yerinde değişiklik yapıldığını söylemiştim. Zira bu değişimler kapsamında en çok dikkat çekeni ise Vardar Nehri üzerine kurulan yeni köprülerdir. Şatafatlı görünümleri ile dikkatleri çekmemesi mümkün olmayan bu köprüler, Üsküp’ün en renkli noktalarını temsil ediyor.

Üsküp Köprüleri

Neo-klasik tarzının yenilenmiş hali Üsküp, farklı bir havaya sahiptir. Her ne kadar ilk gidenlerde bir gariplik hissi uyansa da 1-2 saat içinde kendinizi sıcak insanların arasında muhabbet eder buluyorsunuz. Bu da şehri sevmeniz için yeterli bir sebebe dönüşebiliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
80 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
153 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
116 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
245 views