Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Kiş Adası’nda keyifli bir tatil

Yurtdışı Seyahat Rehberi 20 Nisan 2017
516 views

Ortadoğu ülkelerinden İran, daha çok siyaseti ile gündemde kalan bir ülkedir. Ancak İran’ın kültürel açıdan da çok zengin bir ülke olduğunu söylemek gerekiyor. Sinema, müzik ve tabi ki turistik yerler…

İran’ın Fas Körfezi’nde yer alan Kish Adası (Kiş Adası), İran hakkında bildiğiniz tüm polemikleri, siyasi meseleleri bir köşeye atmanızı sağlayacak harika bir yerdir. Küçük ama bir o kadar şirin olan bu yer, 90 km. karelik bir alanı kapsıyor. Tabi ki görece olarak normal bir adaya göre küçük olmasını, az aktivitenin olabileceği üzerinde değerlendirmemek gerekiyor. Kiş Adası’nın uçsuz bucaksız kumsalları bile burada zaman geçirmek için geçerli nedendir.

Kiş Adası

5,000 kişilik nüfusu ile sessizlik ve sükûnet arayanları davet eden Kiş Adası, mercan dolu denizi ve sakin kumsalı ile değerlendirilebilecek en güzel İran destinasyonlarından biridir. Yerli halk için burası özellikle en çok tercih edilen yerlerden biridir. İranlılar ve Ortadoğulu turistler arasında buraya “Küçük Dubai” deniyor. Bunun birçok sebebi olmakla birlikte en büyük nedeni Dubai’de vizesi dolanların yurtdışına giriş-çıkış yapmak için kullandıkları yer olmasından kaynaklanıyor.

Kiş Adası

Kish Adası, aslında yapay bir yerdir. 1960 yılına kadar bir çöl olan bu bölge, dönemin son şahı tarafından oluşturulmuş, çöl ortasındaki vaha niteliğindedir. Tabi inşa edilmesi süreci ve sonrası ile de kalınmayan adada günümüzde de hâlâ yapılanmalar inşa edilmeye devam ediyor. Resortlar, oteller, eğlence parkları, alışveriş merkezleri ve tatilde ihtiyaç duyulabilecek her şey bir arada sunuluyor. Kiş, İranlıların da beach resort tatilinde tercih edebilecekleri tek yer olarak önemli bir yerdir.

Kiş Adası

Tarihi dönemi çok uzun olmasa da burada yaşananlar, tarihe not düşülecek değerdedir. 50-60 yıl öncesinden itibaren İranlıların ilgi odağı olmaya başlayan Kiş Adası, bu dönemlerde yarı açık cezaevi olarak kullanılıyordu. 1989’da Free Zone (serbest bölge) projesinin hayata geçmesiyle, adanın kaderi tamamen değişmiş ve hızlı bir şekilde gelişerek İran için vazgeçilmez bir tatil beldesi haline getirilmiş.

Kiş Adası’nın birçok özelliğinden söz etmek mümkündür. Ancak burada en ilginç olan şey, trafik ışıklarının olmamasıdır. Tahmin edersiniz ki burada kalabalık bir trafikten söz etmek mümkün değil. Tabi bir de taksi ücretlerindeki sabit tarife de ilgi çeken farklı bir detaydır. Adanın neresinden neresine giderseniz gibi 10 TL civarında bir para ödemeniz yeterli olabiliyor. Doğrusu tatili ucuz yaşamak isteyenlerin de buraya gelmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Kiş Adası

İran’ın mükemmel tatil destinasyonu Kiş Adası, sıcak bir iklime sahiptir. Ülkemizde çetin kış günleri yaşanırken burada denize girmek, dalış yapmak veya su aktivitelerinden birinin içinde bulunmak mümkündür. 25-30 derece sıcaklığın hâkim olduğu adaya, kış aylarında sıcağı yaşamak isteyenler gelebilirler.

Tabi ki bir yere tatile gidilirken en çok merak edilen konulardan biri de konaklama fiyatlarıdır. Kiş Adası otelleri, genellikle 3 ve 5 yıldızlı otellerden oluşuyor. 3 yıldızlı otellerde gecelik fiyat 100 TL dolaylarında 5 yıldızlı otellerde ise 400 TL civarında. Yani anakaradan uzak olduğunu düşündüğünüzde aslında fiyatların gayet makul olduğunu düşünmeye başlayacaksınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
83 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
98 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
156 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
119 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
253 views
Bunlar da var!
Ege’nin incisi Akçay

Ege’nin incisi Akçay

23 Ekim 2015
1.879 views
Doğanın En Güzel Hali Artvin

Doğanın En Güzel Hali Artvin

11 Ocak 2017
777 views
Antalya’da Gezilecek 10 Yer

Antalya’da Gezilecek 10 Yer

21 Mayıs 2017
207 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
455 views
Plajda Balık Tutma Keyfi: Ekincik Koyu

Plajda Balık Tutma Keyfi: Ekincik Koyu

23 Aralık 2016
455 views