Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Kolay kolay bulamayacağınız 10 ilginç meyve

Yurtdışı Seyahat Rehberi 28 Nisan 2017
228 views

Dünya kentlerinin farklı yapıları, ilginç mimarileri, uzun köprüleri vs. derken yeme-içme kültüründen çok fazla söz etmedim doğrusu. Ama bir gezginci için ülkelerin farklı lezzetleri de önemlidir diye düşünüyorum.

Alışık olduğumuz meyveler tabakla önümüze servis edildiğinde, gözlerimiz kapalı olsa bile kokularından tanırız. Ya bilmediğimiz ve adını bile hiç duymadığımız meyveler hakkında fikrimiz ne olur acaba? Dünyanın farklı yerlerinde öyle kolay kolay bulamayacağınız 10 ilginç meyve hakkında edindiğim bilgileri siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Bakalım siz bunlardan kaçı hakkında bilgi sahibisiniz.

  1. Rambutan

Rambutan

İlk bakışta bir meyveden veya bitkiden ziyade tuhaf bir yaratığı andıran Rambutan meyvesi, dünyada sadece tropikal bölgelerde yetişiyor. Fevkalade tatlı olan rambutanı yemek için öncelikle dış kabuğunun kızartılması gerekiyor.

  1. Goya (Bitter Melon)

Goya (Bitter Melon)

Salatalık mı yoksa başka bir şey mi diye sormadan geçemeyeceğiniz bu meyvenin adı Goya veya diğer adıyla “Bitter Melon.” Bu meyve batı ülkelerinde yetişmektedir. Halk arasında “acı kavun” olarak da bilinen goya, üzüm ile bir benzerliğe sahiptir. olgunlaşmadan önce toplanılan meyve, pişirilerek yenen meyvelerdendir.

  1. Durian

Durian

Güneydoğu Asya; Malezya, Tayland ve Vietnam gibi yerlerde yetişen Durian, sanırım dünyanın en ilginç meyvesidir. Doğrusu yemek için ya alışkın olmak gerek ya da bu meyveden uzak durmak gerek. Kötü bir kokuya sahip olan Durian, ilginç yapısı ile de dikkat çekicidir.

  1. Akebi

Akebi

Kuzey Japonya bölgesinde yetişen Akebi, hem bir meyve hem de ilaç üretiminde kullanılan bir tür bitkidir. Yeni Zelanda’da yasak meyveler arasında olmasına rağmen Japonya’da yasak değildir. Ekşi bir tadı olan akebinin iç kısmı yenir. Ancak tohumu ile ayrılması zor olduğu için içi tamamen yenen bir meyvedir.

  1. Buda’nın Eli Meyvesi

Buda'nın Eli Meyvesi

Dünyayı ne kadar çok gezerseniz o kadar çok ilginç şeylerle karşılaşırsınız. Asya bölgesinde Budizm’in yaygın olmasından olsa gerek Buda’nın eli diye bir meyve var. Aslında bu meyve, bazen limon olarak balık tabağının içerisinde kendini gösteriyor bazen ise meyve salatası niyetine rendelenerek servis ediliyor.

  1. Mangostan

Mangostan

Tropikal bölgelerde yetişen meyvelerin bazılarını duymuş olabilir, bazılarını ise hayatınızda ilk defa görmüş olabilirsiniz. Mangostan da yine tropikal bölgelerde yetişen bir meyvedir. Tenis topundan biraz daha küçük ve mor kabuklu olan meyvenin içindeki beyaz kısım yeniyor. “Xango” adı verilen içecek sayesinde biraz daha bilinen bir meyve haline gelmiş.

  1. Pitaya

Pitaya

Lif açısından zengin ve Yüksek antioksidan ve lipozom içeren Pitaya meyvesi de yine kolay kolay bulamayacağınız 10 ilginç meyveden biridir. Dışına bakıldığında yarım armut yarım da kivi çiçeklerini andıran pitayanın içi de bir değişik. Tadının ise mükemmel olduğu bir kesinlik…

  1. Yılan Meyvesi

Yılan Meyvesi

Görünüşte yılanı andıran görünümünden dolayı “yılan meyvesi” adını alan bu meyve, palmiye ağacının bir türünde yetişiyor. Tadı elmayı andıran yılan meyvesi, Malezya ormanlarında yetişiyor. Meyvenin şekli kadar içerik değeri de ilginçtir. Zira yılan meyvesinde yüzde 13,5 oranında alkol bulunmaktadır.

  1. Hint İnciri

Hint İnciri

İki farklı renkte yetişen (pembe, sarı) Hint inciri, kaktüse benzer yönü ile dikkat çeken bir bitkidir. Bu nedenle bazıları tarafından kaktüs meyvesi olarak da adlandırılıyor. Şeker, jöle ve votka yapımında kullanılan Hint İncirinin suyunun da içildiğini söyleyelim.

  1. Yıldız Elması

Yıldız Elması

Mor ve soluk yeşil renklerinde yetişen yıldız elması, içi kesildiğinde ortasının yıldızı andıran bir şekilde olmasından dolayı bu isme layık görülmüş. 5-10 cm. çapındaki yıldız elması, yüzde 33 oranında toksit içeriyor. Bu nedenle dış kabuğu yenmiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
34 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
89 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
61 views
Yok Olacak Cennet: Maldivler

Yok Olacak Cennet: Maldivler

14 Haziran 2017
120 views
8 Adımda PRAG Keşfi

8 Adımda PRAG Keşfi

14 Haziran 2017
109 views
Bunlar da var!
Royal Sunshine Hotel İncelemesi

Royal Sunshine Hotel İncelemesi

8 Nisan 2017
1.054 views
Bodrum Seyahatinde Görülecek 5 Yer

Bodrum Seyahatinde Görülecek 5 Yer

27 Aralık 2016
261 views
Dindarların şehri; Bhaktapur

Dindarların şehri; Bhaktapur

3 Aralık 2015
548 views
Ülkenin tanıtım yüzü; Fethiye

Ülkenin tanıtım yüzü; Fethiye

3 Kasım 2015
1.624 views
Valencia Gezi Rehberi

Valencia Gezi Rehberi

28 Kasım 2015
1.132 views