Ülkelerin Midenizi Şenlendirecek Lezzetleri

Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Köprülerin gerdanlık olduğu şehir Budapeşte

Yurtdışı Seyahat Rehberi 29 Kasım 2015
1.102 views

Orta Avrupa’nın en dikkat şehri şüphesiz ki Budapeşte’dir. Mükemmel tarihinin yanı sıra Tuna nehrinin şehri ikiye ayırmasıyla ortaya çıkan bu şehir, eşsiz güzellikleri sonuna kadar yaşayabileceğiniz alanların başında gelir. Huzuru ve romantizmi arıyorsanız akla gelen ilk alternatif bu şehir olacaktır. Her ne kadar Viyana’nın gölgesinde kalsa da, tarihiyle, gezilecek alanlarıyla, mükemmel olanaklarıyla bu şehir eşsiz güzelliğin dışa yansımasını oluşturur. Çok kalabalık olmayan caddeler, canlı gece hayatı, eşsiz tarihi yapıları ve Tuna nehrinin her iki yakasında yakalanan huzur, bu şehrin güzelliğini yansıtan en güzel etkenlerden birisi olarak dikkatinizi çekecektir. Budapeşte, geçmişte çok acı çekmiştir. Şehrin iki yakasını kıyaslamak gerekirse, bir bölüm ticari hayatın yaşandığı diğer taraf ise siyasi hayatın yaşandığı mükemmel dokuya sahiptir.

Budapeşte’de Gezilecek yerler

Gezilecek yerlerin listesi bir hayli kabarık, bir o kadar da güzeldir. Bu sebeple ilk karşılaşacağınız durum, şehrin vermiş olduğu keyif olacaktır. Maddeler halinde sıralamak gerekirse;

Macaristan Parlamento binası;

Şehrin simgesi olması amacıyla mimarın eşsiz güzellik katması, dikkatlerden kaçmıyor. Altın yaldızları, Tuna kıyısında oluşu, mükemmel gezilecek alanlara sahip olması bu binanın gezilip görülmesi için yeterli olacaktır.

Kale Tepesi;

Kraliyet sarayı, Matya Kilisesi, Ulusal Galeri, Tarihi Müze ve Balıkçılar Burcunu içine alan bölge olarak da anılır. Aynı zaman da şehrin en önemli turistik bölgesi. Bölgede ki gezi alanlarının hepsi görülmeye değer eşsiz güzelliği sizlere ulaştıracaktır.

Aziz István Bazilikası:

Burası ciddi anlamda görmeniz gereken özel yerlerden birisi. Yüksekliği tamı tamına 100 metre ve inanılmaz büyük bir yapı. Şehrin en büyük kilisesi olarak dikkat çeken bu yapı, görülmesi gereken yerlerin başında kendine özel bir yer buluyor.

Macar Ulusal Müzesi:

Vâci Caddesine yakın noktadaki müze şehrin en etkileyici müzesi olarak öne çıkıyor.

Ulusal Széchényi Kütüphanesi / Országos Széchényi Könyvtár: 

8 milyonu geçkin zengin bir arşive sahip yapısıyla konuklarını misafir ediyor.

Tuna’nın Köprüleri:

Tarih boyunca en ilgi çekici öğeler hiç şüphesiz ki köprüler olarak dikkat çeker. Széchenyi lánchid Köprüsü (Zincir Köprüsü) en estetik köprü olsa da,  Margit Köprüsü, Arpad Köprüsü, Erzsébet Köprüsü ve yeni Megyeri Köprüsü izlemeye değer şaheserler.

Tavsiyeler;

Macaristan’a ulaşım oldukça kolay. İstanbul merkezli uçabileceğiniz gibi Avrupa’nın diğer şehirlerinden de ulaşım oldukça kolay. Tavsiyemiz Wizzair uçuşları olacaktır. Üyeliklerde 10 Euro indirim veriyor. Bu indirimle birlikte 100 TL gibi komik bir rakama Budapeşte’ye gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım için alternatif mevcut. Metro, tramvay, otobüs, taksi seferleri tercih edilebilir. Budapeşte, bununla birlikte dünyanın en önemli kaplıca turizm merkezlerinden birisidir. Şehirde yer alan kaplıca merkezleri ile şifalı sulara kendinizi bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Kütahya’da gezilecek yerler

Kütahya’da gezilecek yerler

31 Ocak 2017
363 views
Seyahat çantanızda neler olmalı?

Seyahat çantanızda neler olmalı?

12 Aralık 2015
729 views
Doğunun incisi Şanlıurfa;

Doğunun incisi Şanlıurfa;

22 Aralık 2015
1.447 views
Bursa Çevresinde Gezilecek 5 Şirin Yer

Bursa Çevresinde Gezilecek 5 Şirin Yer

8 Aralık 2016
354 views
Canberra’ya rüya gibi bir yolculuk

Canberra’ya rüya gibi bir yolculuk

29 Aralık 2015
1.090 views
Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

10 Haziran 2017
203 views
Malatya Gezilecek Yerler

Malatya Gezilecek Yerler

8 Haziran 2017
253 views
Küba Gezi Rehberi

Küba Gezi Rehberi

10 Nisan 2017
198 views