Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Küba Gezi Rehberi

Yurtdışı Seyahat Rehberi 10 Nisan 2017
147 views

Teknoloji geliştikçe dünya küçülüyor. Dünya küçüldükçe turizm büyüyor. Öyleyse gelin uzak diyarlardan birine, Küba’ya bir yolculuk yapalım…

Küba, son zamanlarda dünya turizminden büyük rağbet gören ada ülkelerden biridir. Daha önce ülke hakkında bilgisi olmayanlar için Küba biraz geri kalmış bir ülke gibi gelebilir. Doğrusu gezi notlarımı hazırlamadan öncesine kadar sadece Havana hakkında az-çok bilgim vardı. Ancak Küba, böyle bir ülke değil. Hakkında uzunca yazılar hatta kitapların yazılması gereken bir ülkedir.

Küba gezi rehberi

Küba, Türkiye’ye uçakla 14 saat 47 dakika uzaklıkta bir ülke. Bir gezgin veya seyyah için belki de çok uzun bir zaman olabilir. Ancak emin olun ki Küba’nın kendine has güzellikleri hakkında bilgi edindikten sonra bu yol, iki katına çıksa bile gitmeye değer olduğunu düşünmeye başlayacaksınız. Korkularınız ise yerini yeni bir heyecana bırakacaktır. Otel sayfalarından, TV ekranlarından görmeye alışık olduğumuz Küba ve ağızların puro olan insanlar… Bir de bu ortamı içinden hissetmek ve yaşamak…

Küba gezi rehberi

Küba, halkı ile renkli hayata alışık bir topluluk kitlesine sahiptir. Ekonomik anlamda çok zengin olduğunu söyleyemem ancak zenginliklerinin ruhlarındaki güzel renkler olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. José Marti, Ernesto Che Guevara, Fidel Castro gibi önemli insanlar bu renkli ülkenin vatandaşları. Ki az çok hayatları hakkında bilgisi olanlar, Küba hakkında biraz olsun bilgi sahibidirler diye düşünüyorum. Aslında bu üç önemli insan da Küba siyaseti ile adını duyurmuş kişiler. Biz ise ülkenin diğer güzellikleri ile ilgilenmeye çalışacağız.

Küba gezi rehberi

Küba hakkında bilinmesi gerekenler

Çok seyahat edenler veya farklı ülkelerde seyyahlık yapmayı sevenler bilirler. Bazı ülkelerde turistlere uygulanan bazı kurallar vardır. Küba’da da uygulanan şey, para birimidir. Küba halkı CUP (Cuban Peso) parasını kullanır, turistler ise CUC (Cuban Convertible Peso) kullanırlar. 1 CUC 1 dolara eşittir. Ancak turistik gezi için gidenlere tavsiyem, Euro ya da Kanada doları götürmeleridir. Çünkü dolar bozdurduğunuzda yüzde 10 dolayında vergi ödemek zorunda kalırsınız.

Küba, fazla gelişmeyen bir ülke olduğu için nakit para konusunda tedbirli davranmanız gerekiyor. Kalacağınız günlerde size yetecek kadar paranın üzerinizde olması tedbir adına iyi olur. zira Küba’nın birçok yerinde kredi kartının geçmediğini bilmeniz gerekiyor.

Küba gezi rehberi

Küba’nın birçok yerinde bulunmayan şeylerden biri de internettir. Ancak bazı büyük otellerde ve bazı meydanlarda internet kullanabilirsiniz. Tabi kullandığınız operatörden destek alarak Küba gezisinde internetsiz kalmamanın kolaylıklarını da değerlendirebilirsiniz.

Küba’ya nasıl gidilir?

Türkiye’den Küba’ya henüz direkt uçuş yapan bir havayolu şirketi yok. Ancak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan aktarmalı olarak Air Canada, Air France, Aeroflot, KLM ve Avianca firmaları ile uçuş sağlanabilmektedir. Vize konusu ise dikkat edilmesi gereken bir konu, vizesiz Küba’ya gidemiyorsunuz ancak Kanada transit vizesi ile Küba’da seyahat etmek, dünyanın en kolay işlerinden biridir. Kanada transit vizesi için ücret alınmaması da ayrıca üzerinde durulması gereken bir durumdur.

Küba gezi rehberi

Küba’da ulaşım

Küba, pek gelişmemiş bir ülkedir. Ulaşım aslında çok da pahalı değil. Mesela kalabalık bir grup halinde ülkeye gidecekseniz bence bir taksici ile pazarlık yaparak özel araç ile gezebilirsiniz. Yok illa toplu taşıma araçlarını tercih edecekseniz devletin “Viazul” adı verilen otobüsleriyle ülkenin istediğiniz yerini gezebilirsiniz.

Küba’da Konaklama

Küba’da konaklama sorunu yaşanmayan tek sorundur sanırım. Oteller oldukça fazladır. Bunun yanında bir de devlet kontrolündeki “Casa Particular” adı verilen evler var. Yani tercih tamamen size kalmış. Oteller, bence gereksizdir. Bir gecelik tek kişilik otel fiyatı 90Cuc – 300 Cuc arasında değişiyor. Bence bu kadar para vermektense hazır saat yol çekmişken halkı ile iç içe kalabileceğiniz Casa’da konaklayın.

Küba gezi rehberi

Casa, İspanyolcada “ev” anlamında kullanılıyor. Küba halkının yaşadığı evlerin aynısı tarzında yapılan bu evler, devlet kontrolündedir. Fiyat olarak da otellere göre çok daha ucuzdur. Tek gecelik konaklama için ödemeniz gereken miktar 30 Cuc gibi düşük rakamdır. Bu yüzden otele gitmenin gereksiz olduğunu söylüyorum, konfor bakımından da otelleri aratmıyor Casa’lar…

Küba’da ne yenir?

Küba, fakir bir ülke olsa da yemek kültürü oldukça zengindir. Yani her keseye ve her zevke göre yemek bulabileceğiniz bir ülkede olduğunuzu söyleyebiliriz. Yerel lokantalarda domuz eti kullanılıyor. Ancak domuz eti yemiyorsanız da alternatif olarak birçok noktada farklı restoran ve lokantalardan yararlanabilirsiniz. Ana yemeklerin yanında verilen siyah fasulye, pilav, muz kızartması, salata veya tatlı patates gibi garnitürler, geleneksel lezzetler gibi. Yani istediğiniz gibi karnınızı doyurabilirsiniz.

Küba gezi rehberi

Küba gezi rehberi yazımızı burada sonlandırmak istiyorum. Bir sonraki yazımda Küba gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgi vereceğim. Şimdilik hoşçakalın…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
79 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
54 views
Yok Olacak Cennet: Maldivler

Yok Olacak Cennet: Maldivler

14 Haziran 2017
106 views
8 Adımda PRAG Keşfi

8 Adımda PRAG Keşfi

14 Haziran 2017
104 views
Bunlar da var!
Marmaris’e Nasıl Gidilir?

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

15 Haziran 2017
76 views
Ege’nin incisi Akçay

Ege’nin incisi Akçay

23 Ekim 2015
1.790 views
Aya Tekla Kilisesi, Mersin

Aya Tekla Kilisesi, Mersin

19 Haziran 2017
55 views
Doğanın En Güzel Hali Artvin

Doğanın En Güzel Hali Artvin

11 Ocak 2017
577 views
Doğanın Gücü Adına ‘Ayder’

Doğanın Gücü Adına ‘Ayder’

22 Nisan 2017
132 views