Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

Yurtdışı Seyahat Rehberi 29 Nisan 2017
339 views

Nutukların tutulduğu bir savaşa sahne olan Bosna Hersek, 200 bin insanın katledildiği Avrupa’nın göbeğinde bir ülkedir.

Ülkenin her bir yerinde ayrı bir acının hissini hissetmek, savaşın bıraktığı acımasız izleri görmek mümkündür. Ama tüm bunlara rağmen Bosna Hersek, umutlarını yitirmemiş, savaş öncesi güzelliklerine yeniden sahip olmak için itina ile çalışılmış bir ülkedir. İnsanlar, savaşın en acı yüzüne tanık olsalar da Bilge Kral’ın ülkesi Bosna yine de tüm güzelliklerini Avrupalı ve dünyanın diğer ülkelerinden gelenlere karşı sıcak yüzüyle göstermeye devam ediyor.

Vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında olan Bosna Hersek’in güzel kentlerinden derleme yaparak sizlere sunmak istedim. İsterseniz uzatmadan Bosna gezi rehberi turumuza başlayalım.

  1. Saraybosna

Saraybosna

Doğu ve Batı kültürünü bir arada barındıran Saraybosna, Bosna Hersek’in başkentidir. Yarım milyondan biraz daha az nüfusa sahip olan kent, kozmopolit yapısı ile dünyada benzerine çok az rastlanan bir kenttir. Ortodoks Kiliseleri, Katolik Kiliseleri ve Camileri bir arada sükûnet içinde barındıran Saraybosna, bu yönü ve diğer özellikleriyle gezilmesi gereken en güzel Bosna Hersek kentidir.

  1. Mostar

Mostar

Hersek’in başkenti Mostar, Neretva Nehri’nin kıyısına konuşlanmış hoş bir kenttir. Otantik görünümü ve doğanın harika simalarına yer verilen kent, 105,000 nüfusa sahiptir. 90’lı yıllarda yaşanan savaştan en çok zarar gören kentin Mostar olduğu şüphesizdir. Şehrin adı, “Mostar Köprüsü”nden geliyor. Soğuk savaş döneminde Hırvatlar tarafından yıkılan tarihi köprü gibi şehrin önemli Osmanlı eserlerine sahip olduğunu söylememiz gerekiyor. Aralarında cami, Ortodoks Kilisesi ve Katolik Kiliselerinin bulunduğu kentin en görkemli yapısı, 1557 yılında yapılan Karagözbey Camii.

  1. Travnik

Travnik

Osmanlı kültürünü Balkanlarda görmek için gidilmesi gereken en güzel yerlerden biri Travnik’tir. Türkçede “otluk” anlamına gelen Travnik, Osmanlı devletine 19 vezir kazandırmış bir şehirdir. Balkanlarda yaşanan savaş sırasında Osmanlı dönemine ait eserler yıkılmış ancak yine de kentte çok sayıda Osmanlı eserinin hâlâ ayakta olduğunu söylemem gerekiyor.

  1. Srebrenista

Srebrenitsa

1991-1995 yıllarında yaşanan Srebrenista Katliamı, insanlık adına utanç duyulacak en büyük soykırımdır. Savaş döneminde 8,732 kişinin katledildiği kentte, acılar hâlâ insanlığa utanç verecek şekilde kendini gösteriyor. Sırpların ağır bombardımanı altında kalan kent, insanlık tarihinin en acımasız yüzünü görmek adına gidilmesi gereken bir yerdir.

  1. Tuzla

Tuzla

Majevica Dağı’nın eteklerinde kurulu olan Tuzla, Tuzla kantonunun içerisinde yer almaktadır. 90’lı yıllarda nüfusu daha az olmasına karşın şimdilerde göçmenlerin de gelmesiyle birlikte 200 bine yakın bir nüfusu vardır. Sarajevo ve Banya’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü kenti konumunda olan Tuzla, ılımlı denebilecek karasal bir iklime sahiptir.

  1. Bihaç

Bihaç

1500’lü yılların sonuna kadar da Osmanlıdan bağımsız olan Bihaç, bu yıllarda Hasan Paşa Predojeviç tarafından ele geçirildi. 1643 yılında Osmanlılar tarafından fethedilen Bosna, ardından geçen 20 yıl sonra ise Hersek’in fethine karşın Bihaç, bağımsızlığını 100 yıl kadar koruyabildi. Doğanın muhteşem güzelliklerine sahip olan kent, Bosna Hersek’te gezilebilecek güzel noktalardan biridir.

  1. Zenica

Zenica

Bosna Hersek’in dördüncü büyük kenti Zenica, Zenica-Doboj Kantonu’nun başkentliğini yapıyor. Bosna Nehri üzerinde kurulu olan kent, ülkenin sanayi bakımından en çok gelişen kentidir. Sanayi bakımından geliştiği kadar tarihi eserleri ve kültürel mirasları da bir hayli yoğun olan kent, Sarajevo’ya 70 km. uzaklıkta yer almaktadır. Burada Bosna Hersek’in fatihi, Fatih Sultan Mehmet’in adını taşıyan ve 450 askerin bulunduğu Fatih Sultan Mehmet Kışlası yer almaktadır.

  1. Neum

Neum

Denize kıyısı olan tek Bosna Hersek şehri Neum’dur. Adriyatik Denizi’ne tek çıkış kapısı bulunan kent, gelişmiş ve modern yüzü ile kendini gösteriyor. Dik tepeleri, plajları ve lüks otelleri ile göze çarpan kent, kıyı turizmi konusunda bir hayli ilerlemeyi başarmıştır. Fakat bununla birlikte kentin arka kısmında kalan ve arkeolojik değeri yüksek olan yerlerde tarım turizminin geliştiğinden de söz etmek gerekiyor.

 

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Dünya’nın En Fantastik 25 Köprüsü - Seyahat Rehberi on 3 Mayıs 2017

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
83 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
98 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
156 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
119 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
253 views
Bunlar da var!
Yuvarlak Çay Gezisinde Yapılacak 4 Şey

Yuvarlak Çay Gezisinde Yapılacak 4 Şey

22 Aralık 2016
921 views
Akdeniz’in cennet koyu Gökseki

Akdeniz’in cennet koyu Gökseki

6 Kasım 2015
1.233 views
Cadılar bayramı için Avrupa rotaları

Cadılar bayramı için Avrupa rotaları

20 Aralık 2015
817 views
Al Bahir Deluxe Hotel İncelemesi

Al Bahir Deluxe Hotel İncelemesi

5 Nisan 2017
379 views
Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir

17 Haziran 2017
203 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
264 views
Son dönemin gözdesi; Kartalkaya

Son dönemin gözdesi; Kartalkaya

9 Aralık 2015
1.458 views
Atlas okyanusunun romantik kıyısı; Porto

Atlas okyanusunun romantik kıyısı; Porto

2 Aralık 2015
1.055 views