Ülkelerin Midenizi Şenlendirecek Lezzetleri

Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Litvanya’nın kalbi; Vilnius Gezi Rehberi

Yurtdışı Seyahat Rehberi 26 Kasım 2015
1.700 views

Litvanya’nın başkenti Vilnius, baltık turu yapanların uğrak şehirlerinden birisidir. Farklı kültürlerin etkileşiminin vermiş olduğu samimiyeti çok rahatlıkla hissedeceğiniz bu şehirde, görebileceğiniz alanların sayısı da bir hayli fazladır. Tarihi ilginçtir; Avrupa’da Hristiyanlığa en geç geçen ülke konumundadır. Bu sebepledir ki birazcık farklı yaklaşımlar kültürler burada sıklıkla yer alır. Yani tam bir kültürel kaynaşma ortasında kendinize yer buluyorsunuz.

Vilnius gezi için ideal alanlardan birisidir. Küçük ama bir o kadar da görkemlidir. Bu sebeple maddeler halinde yazmayı daha uygun buluyoruz;

Pilies ve Didzioji Caddeleri:

Şehrin ana merkezini oluşturan bu iki cadde mükemmel güzellikleri sizlere sunacaktır. Pilies müzisyenleri, sanatçılarıyla ve en eski ve en canlı caddesi.

Katedral Meydanı:

Pilies Caddesi’nde gezdikten sonra ayaklarınız sizi Katedral meydanına götürüyor. Oldukça büyük bir meydan. St. Stanislav ve St. Vladislav katedralleri görülebilecek tarihi eserlerin başında geliyor.

Gediminas Caddesi:

Katedral Meydanı’ndan başlayan bu cadde, şehrin turistik alışveriş alanını da oluşturuyor. Cadde ve sokaklarda bolca işletmeye rastlamak mümkün.

Gediminas Kalesi ve Kulesi:

Şehrin tepeden görüntüsünü en iyi izleyeceğiniz alanı oluşturuyor. Katedral meydanının hemen arka kısmında bulunuyor. Günümüzde kaleden geriye bir şey kalmamış. Tek karşılaşacağınız şey ise kesinlikle kalıntılar olacaktır.

Museum of Genocide Victims – KGB Müzesi:

Eski KGB merkezi müzeye çevrilmiş. Sovyet döneminde Litvanyalıların yaşadığı sorunlar tarihi belgelerle beraber anlatılıyor. Gediminas Caddesi’nin sonuna doğru ilerledikçe işaretleri takip edebilirsiniz.

Literatu Caddesi:

Küçük cadde boyunca Litvanya’yla bir şekilde ilişkisi olan neredeyse her türlü sanatın yaşatıldığı bir alan. Uzun zaman ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Vilnius Gece Hayatı

Hareketli sayılabilir. İçki kültürü bu ülkede olmazsa olmaz. Cadde boyunca hizmet veren tesislerden yararlanabilir ve mükemmel bir gece hayatına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Vilnius’ta Ulaşım

Vilnius Uluslarası Havalimanı’ndan şehir merkezi çok yakın, yaklaşık 15 dakikada şehrin merkezindesiniz. Ekspres otobüsler sıklıkla kalkıyor. Şehir içi ulaşımda toplu taşımaya hiç ihtiyaç yok.

Tavsiyeler;

Küçük ama anlamlı, aynı zaman da güzel bir şehir olan Vilnius, harika zaman geçirmenize olanaklar tanıyacaktır. Bu sebeple mükemmel bir tatil rotası olarak karşınıza çıkacaktır. Konaklama son derece ucuz, gece hayatı ise bir o kadar pahalı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Ankara’da Gezilecek 5 Etkileyici Müze

Ankara’da Gezilecek 5 Etkileyici Müze

19 Mayıs 2017
146 views
Çin’in başkentine büyülü yolculuk

Çin’in başkentine büyülü yolculuk

30 Aralık 2015
1.141 views
Vail, Colorado Kayak Merkezi

Vail, Colorado Kayak Merkezi

10 Aralık 2015
1.508 views
10 Gerekli Seyahat Tavsiyesi

10 Gerekli Seyahat Tavsiyesi

14 Mart 2017
320 views
Uçmakdere Yamaç Paraşütü Keyfi

Uçmakdere Yamaç Paraşütü Keyfi

11 Nisan 2017
430 views
Ayvalık Mutfağı

Ayvalık Mutfağı

1 Haziran 2017
131 views
Yeni Nesil Konaklama Trendleri

Yeni Nesil Konaklama Trendleri

15 Mart 2017
203 views
Akdeniz’in görkemli adası; Sicilya

Akdeniz’in görkemli adası; Sicilya

18 Aralık 2015
1.279 views