Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Londra’nın keyfini doya doya yaşayın diye eşsiz gezi tavsiyeleri;

Yurtdışı Seyahat Rehberi 25 Kasım 2015
1.601 views

Londra, her dönemin önemli şehirleri arasında kendine yer bulmuştur. Londra’ya yapacağınız tur programında karşılaşacağınız olasılıklar arasında birden fazla güzel sonuca rastlamanız mümkün. Üzerinde güneş batmayan ülkenin başkenti olan Londra, kültürüyle ünlü tiyatrolarıyla, hareketli gece hayatıyla ve mükemmel tarihiyle adeta sizlere kucak açmış bekliyor. Avrupa’nın en önemli metropollerinden birisi olan bu şehir, kapalı havasıyla bilinir.

Londra’da Ne Yemeliyim

İlk olarak belirtilmesi gereken şey, yerel bir mutfak kültürünün olmamasıdır. Sandviç, hem ucuz hem aparatif yemeklerin başında kendine yer bulur. Bunun yanı sıra zincir marketlerde üçlü menü şeklinde satılan yiyeceklere ulaşmak mümkün. Deneyeceğiniz en önemli husus ise kesinlikle sabah kahvaltısı olacaktır. Genelde şekerli tatların olduğu menüde peynir, zeytin gibi ürünlere rastlamak neredeyse imkansıza yakın. Bunun yanı sıra lüks restoranlara ulaşmanız mümkün. Bu restoranlarda dünya lezzetlerini bulabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Londra’da gezilecek yerlerin listesi o kadar fazladır ki, anlatmakla bitiremeyiz. Bazılarına özel yer verirken, bazı gezilecek alanların ise bilgilerini yüzeysel olarak sizlere ulaştıracağız. Gelelim listemize;

Big Ben:  

Londra’nın sembollerinde. Akla ilk genel yapılardan birisidir.

Westminster Sarayı:

Big Ben’in bağlı olduğu dev parlamento binası. Giriş için küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Tower of London:

Uzun süre hapishane olarak kullanılan bu bina, şehrin en eski tarihi binaları arasında yer alıyor.

Tower Bridge:

Şehrin ikinci simgesi olarak bilinen köprü. Thames nehrinin üzerinde iki kulenin taşıdığı devasa köprü. Londra’da yapılacak en keyifli aktivitelerden birisi köprü üzerinden yürüyerek geçmek olacaktır.

Trafalgar Square:

Hem turistlerin hem göstericilerin toplanma yeri. Klasik Avrupa meydanlarında olduğu gibi İngiltere için aynı işlemi görüyor. Bizde ki Taksim meydanı neyse burası da odur.

British Museum:

8 milyondan fazla eseri barındıran ünlü müze. Dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alır. Burada her bölgenin eserlerini görebilirsiniz ama göremeyeceğiniz tek şey İngiliz eserleri olacaktır.

Science Museum:

Çocukların görmesi gereken müzelerden bir tanesi. Nesli tükenmiş hayvanların bulunduğu bölümler oldukça ilgi çekiyor.

Piccadilly Circus:

Gezginlerin toplandığı meydan. Gündüzü bir güzel gecesi bir başka. Görülmesi gereken yerlerin başında kendine yer buluyor.

Leicester Square:

Büyük meydanlardan bir diğeri. Gece hayatının merkezi diyebiliriz.

British Library:

Oldukça büyük bir yapı. Aynı zaman da araştırma yapmak için en ideal bölge.

Hyde Park:

150’ye yakın büyük parkı olan şehrin tüm yeşillikleri oldukça davetkar. Her birinde birçok güzel anılar yaşayacak olsak da  burası gerçekten apayrı. Hem karada hem de Gölde bisiklette pedal çevirebilir, at binebilir, yürüyüp koşabilir,

Buckingham Palace: 

Kraliçenin yaşadığı saray olarak biliniyor. Her öğlen saat 11:00 ile 11:30 arasında nöbet değişim programına tanıklık etmeniz gerekir.

St. Pauls Cadhedral:

St. Pauls metro istasyonundan yürünerek gidilebilecek 111 metrelik katedral. Oldukça hoş bir mimari ve içerisinde de hoş bir ziyaret için gidilmeli.

Harrod’s:

Dünya’nın en lüks alışveriş merkezidir. Aşırı lüks ürünlere ulaşmanız mümkün.

Oxford Street:

500’ün üzerinde mağazayla ciddi bir alışveriş noktası. Bilindik markaların hepsi cadde boyunca sıralanmış.

Tavsiye:

Londra, mükemmel bir şehir. Elbette ki yazdıklarımız bu büyük şehri anlatmaya yetmez ama en çok tercih edilen ve en turistik bölgelerini aktarmaya gayret ettik. İngiltere’de unutmamanız gereken bazı hususlar var. Birincisi Kraliçe hakkında konuşmak yasak. Bu kurala riayet edin yoksa başınız belaya gidebilir. İkincisi ise İngiltere’ye gelip maç izlemeden dönmek olmaz. Premier lig, dünyanın en ateşli taraftarlarına sahip ligidir. Mükemmel spor müsabakalarına katılmanız son derece önemli olacaktır, aynı zaman da farklı bir deneyim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
80 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
155 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
116 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
250 views