Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Mastikanın Anavatanı Sakız Adası

Yurtdışı Seyahat Rehberi 27 Mart 2017
245 views

Yaz ayları geldi, tatil planları yapılalı çok oldu, erken rezervasyon indirimlerinden yararlananlar yerlerini ayırttılar ama bir de henüz tatil planı için bir fikir yürütemeyenler var.

Siz de plan yapmayanlardan iseniz Yunanistan’ın en büyük beşindi adası Sakız Adası hakkında sunacağımız bilgileri değerlendirin.

Sakız Adası, İzmir-Çeşme’nin hemen karşısında yer alıyor. Sakız ağaçlarının yoğun olmasından dolayı bu ismi alması elzemdir. Sakız ağaçlarının süslediği adanın tek özelliği bu değil. Bir de bakir koyları, kendine has mimarisi, ortaçağ köyü, taş evleri gibi farklı özelliklerini de değerlendirmek gerekiyor. Yani bir tatilde beklenenden çok daha fazlasını bulabilmek, Sakız Adası’nda mümkündür…

Sakız Adası

Avrupalılarda “Chios” Yunanlarda “Hora” olarak adlandırılan Sakız Adası’nın geçmişi 2500 yıl öncesine dayanıyor. Coğrafyacı Strabon’un 2000 yıl evvel söz ettiği ada, Denizcilik ve deniz ticareti ile kaderini değiştirmiş, M.Ö 6. Yüzyılda bile adanın nüfusunun 80 bin dolayında olduğu tarih kaynaklarında yer almaktadır. Ada, güzelliklerinin yanında bir de ünlü Amerikan kâşifi Kristof Kolomb ile de bilinmektedir. Kristof Kolomb, Amerika’yı keşfe çıkmadan önce adanın Pirgi kasabasında uzun süre kalıp denizcilik hakkında bilgi edinmiştir. Sadece ünlü kâşife ev sahipliği yapmakla kalmayan Sakız Adası bir de Antik Çağlar’ın en büyük destan yazarı Homeros ile de bilinmektedir. Homeros için İzmir’de doğduğu daha sonra Sakız Adası’nda yaşadığı söylenmektedir.

Sakız Adası

Sakız Adası’nı ön plana çıkan aslında birçok ayrıntı vardır. Kâşif Kristof Kolomb’a, destan yazarı Homeros’a ev sahipliği yapmasının yanında bir de günümüzde kozmetik ürünlerde, içkilerde ve tıpta kullanılan “mastika” adı verilen sakızın anavatanı da burasıdır. Tabi son yıllarda turizm dünyasının adaya yönelmesini ayrıca değerlendirmek gerekiyor. Yazımın başında da ifade ettiğim gibi tatil planı yapmamış iseniz kesinlikle Sakız Adası’nın güzelliklerini değerlendirmek üzere rotanızı buraya doğru çevirin.

Pirgi

Pirgi

“Kendine has gelenekleri” var dediğimiz Sakızlılar, ilk defa gelen turistleri şaşırtırlar. Esnaflar, öğle saatlerinde siesta (şekerleme) yaparlar. Bu da dükkânların kapalı kalmasına neden oluyor. Tabi günbatımına doğru esnaflar yeniden yerlerini alıyorlar ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar turistlere hizmet vermeye devam ediyorlar.

Ampuria

Ampuria

Sakız Adası, sokaklarıyla cıvıl cıvıl ve renkleriyle bir hayli yoğun bir yerdir. 66 irili ufaklı köyden oluşan adanın her bir köyünün kendine özgü bir görünümü var. Adanın seramik merkezi Armolia, uzaktan bakıldığında kaleyi andıran Olympi, duvar desenleriyle görenleri bir daha bakma mecburiyetinde bırakan Pirgi ve daha birçok özelliği ve ilginç yapısıyla dikkat çeken köyleri, tatil günlerine renk katmaya yetiyor.

Sakız adası sokakları

Sakız Adası sokakları

Muhteşem bir tatil, tarihin değişik sayfaları, mimaride özgünlük ve daha fazlasını bir arada yakalamak isteyenlerin kesinlikle değerlendirmeleri gereken Sakız Adası, her yönüyle farklı bir güzellik sunuyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
75 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
52 views
Yok Olacak Cennet: Maldivler

Yok Olacak Cennet: Maldivler

14 Haziran 2017
105 views
8 Adımda PRAG Keşfi

8 Adımda PRAG Keşfi

14 Haziran 2017
102 views
Bunlar da var!
Küreselleşme ve Turizm Etkileşimi

Küreselleşme ve Turizm Etkileşimi

20 Mart 2017
175 views
Spil Dağı ve Ağlayan Kaya

Spil Dağı ve Ağlayan Kaya

26 Aralık 2016
394 views
Onur Anıtı ve Atatürk Parkı, Samsun

Onur Anıtı ve Atatürk Parkı, Samsun

4 Haziran 2017
123 views
Turistik Katar Vizesi

Turistik Katar Vizesi

16 Aralık 2015
1.121 views
Cennetin diğer adı; Marmaris

Cennetin diğer adı; Marmaris

29 Ekim 2015
1.726 views
Schengen vizesi nedir, avantajları nelerdir?

Schengen vizesi nedir, avantajları nelerdir?

15 Aralık 2015
1.422 views