Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Meteor Kraterine İnşa Edilen Nördlingen Şehri

Yurtdışı Seyahat Rehberi 29 Nisan 2017
211 views

Almanya’nın Bavyera Bölgesi’nde bulunan Nördlingen kasabasını diğer kasabalardan ayıran en önemli özelliği; bundan 15 milyon yıl önce bölgeye düşen bir meteorun oluşturduğu kraterde kurulmuş olması.

Uzmanlar bölgeye çarpan meteorun Hiroşima’ya atılan atom bombasından 25o bin kat daha fazla güçlü olduğunu belirtiyor. Bu çarpma sonucunda 1 km derinliğinde 25 km genişliğinde bir krater oluşmuş ve şehrin de tam olarak kurulduğu alan burası. Şehirde şu anda yaklaşık 2o bin kişi yaşıyor.

Meteor kraterine kurulan şehir Nördlingen

Şehrin kurulduğu dönemde inşa edilen ve şehri tam bir daire şeklinde çevreleyen surlar Orta Çağ’dan günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş. Surlar şehrin en önemli mimari özelliklerinin başında geliyor. Şehir merkezinde bulunan St. Georgkirche isimli gotik bir tarzda inşa edilmiş olan kilise ise şehrin bir diğer önemli mimari yapısı.

Kale duvarları Orta  Çağ’dan günümüze varlığını korumuş

Şehir oldukça sakin hali ve yaşayanların günlük işleriyle uğraşmaları nedeniyle “Romantik Yol” güzergahındaki diğer şehirlerden biraz sönük kalmış. Ancak bu kasabanın çekiciliği konusunda sizi şüpheye düşürmesin. Kasabayı ziyaret edenler kendilerini modern bir Orta Çağ’da bulmanın keyfini sonuna kadar çıkarıyor. Turunuz esnasında bu şehri görüp kısa bir mola vermek size çok iyi gelecek.

Şehir “Romantik Yol” güzergahında bulunuyor

Şehrin bulunduğu yere meteor düştüğünde bölgede çok küçük oranlarda on binlerce minik elmas ortaya çıkmış. Kasabadaki evlerde ortaya çıkan bu taşlar kullanıldığı için evlerin duvarlarında minik elmasların olması da kasabaya dair ilginç bir detay.

Şehirdeki binaların inşasında meteor çarpması ortaya çıkan elmaslı taşlar kullanılmış

Amerikalı astronotların aya iniş çalışmaları esnasında bu kraterde eğitildiği belirtilmektedir. Kasabadaki Rieskrater Müzesi uzayla ilgili birçok ilginç detayı incelemenize olanak sunuyor. Müzede Apollo 16 astronotlarının getirdiği ay taşını de görebiliyorsunuz.

Nördlingen’de akşam

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
34 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
89 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
61 views
Yok Olacak Cennet: Maldivler

Yok Olacak Cennet: Maldivler

14 Haziran 2017
120 views
8 Adımda PRAG Keşfi

8 Adımda PRAG Keşfi

14 Haziran 2017
109 views