Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Seyahat ederken yardımcı olacak 5 Öneri

Yurtdışı Seyahat Rehberi 31 Mart 2017
218 views

Dünya, gittikçe küçülüyor… ve insanlar istedikleri yere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar. Tatiller artık bulunulan ülke yerine alternatif yerlerde değerlendiriliyor.

Dünyanın küçülmesi, uzakların yakınlaşmasını, ulaşılmak istenenlerin daha rahat ulaşılır bir hale gelmesini sağlıyor. Bu nedenle yeni nesil, tatil seçeneklerini değerlendirirken farklı yerlerde zaman geçirebilmek üzerine program yapıyorlar. Farklı hayaller, farklı ümitler ve farklı düşünceler…

Dünyayı gezerken yardımcı olacak 5 öneri

Korkularınızı yenin!

İnsanlar tatil yaparken yurtdışında bir destinasyonu seçmek isterler fakat korkuları başlarına bela olur bazen hatta sırf korktukları için tatil planlarını ertelemek hatta vazgeçmek zorunda bile kalabilirler. Bir kadının tek başına tatile çıkma korkusu, bir erkeğin dil bilmeme korkusu vs. Aslında dünyanın bu kadar küçüldüğü zamanımızda bu tür korkuların yersiz olduğunu kabullenmek gerekiyor. Ancak yine de tatil planı yaparken korkulara neden olabilecek etkenleri göz önünde tutarak planınızı yapın.

Korkularınızı yenin

Her zaman her yere gidilmez!

Dünyanın neresine giderseniz gidin, mevsimine göre fiyatlarla karşılaşırsınız. Mesela yaz sezonunun ortalarına doğru Maldiv Adaları’na gitmeye karar vermişseniz kesinlikle cebinizden fazla paranın çıkacağını göze almanız gerekiyor. Ya da kış turizminin orta zamanlarında gittiğiniz bir yer için de yine fazla para harcamayı göze almanız gerekiyor. Bu da “fazla para harcama korkusu” yaşamanız için büyük bir neden olacaktır.

Her zaman her yere gidilmez

Gideceğiniz yerleri iyi tanıyın

Çoğu zaman insanlar gitmek istedikleri yerleri; ya izledikleri bir filmden etkilendikleri için tercih ederler veya bir magazin programında gördükleri bir güzellik yüzünden tercih ederler. Ama bu doğru bir karar değildir. Mesela Hindistan’a gidenler çok iyi bilirler, ülkenin genelinde ağır bir koku vardır veya Tayland’ın “çöp yığınları.” Yani anlayacağınız gittiğiniz ülkeyi televizyon ekranlarından, dergi veya görsel bir medyadan esinlendiğiniz için tercih ediyorsanız, gittiğinizde hayalleriniz suya düşebilir. Çünkü gerçek hali ile televizyondaki hali çok farklı olabilir.

Gideceğiniz yerleri tanıyın

Tatil uygulamalarını ve sitelerini kullanın

Teknoloji döneminin zirvelerine doğru çıkmaya devam ettiğimiz günümüzde, tatil planı yapmadan önce gideceğiniz yerler hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Seyahatrehberi.net gibi siteler veya mobil uygulamaları kullanarak destinasyonlar hakkında öğrenmek istediğiniz bilgilere kapsamlı bir şekilde ulaşabilir, destinasyonların özellikleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu da tatil süresince yabancılık çekmemeniz için güzel bir çözüm olacaktır.

Tatil sitelerini ve uygulamalarını kullanın

Seyahatte hata etmek korkuya neden olmasın…

Seyahat, aslında zamanla bir sanata dönüşmeye başlar. Tanıdığınız sırt çantalı bir gezgin veya sık seyahate çıkan biri varsa bunu ona sorun, muhtemelen o da sanata dönüştüğünü söyleyecektir. Ancak her sanatta olduğu gibi seyahatte de acemilik dönemlerinin olması çok normaldir. İlk defa gittiğiniz bir ülkede yabancılık çektiğiniz için hataya düşebilir, hatta fazla para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Az gelişmiş bir ülkede tatil yaparken beklentilerinizden çok daha kötü sonuçlar da elde edebilirsiniz. Bu durumlar seyahat etmekten ve seyahati sanata dönüştürmekten vazgeçmenize neden olmasın. Emin olun ki bir süre sonra artık bu tip durumlar karşısında nasıl davranmanız gerektiğini profesyonel bir rehber gibi öğreneceksiniz.

Korkularınız seyahat etmenize engel olmasın

Tatil yapmak, heyecan verici ve eğlenmek adına gerçekleştirilebilecek aktivite türüdür. Korkarak tatile çıkmak yerine cesur davranmak ise gidilecek yerleri hem daha rahat gezmenizi sağlayacak hem de rahat hareket etmenizde yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken tek şey cesaretinizi toplamak olacaktır…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
89 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
103 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
168 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
123 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
265 views
Bunlar da var!
Nuova Beach Hotel İncelemesi

Nuova Beach Hotel İncelemesi

3 Nisan 2017
450 views
Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

29 Nisan 2017
351 views
Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
191 views
Ülkenin tanıtım yüzü; Fethiye

Ülkenin tanıtım yüzü; Fethiye

3 Kasım 2015
1.693 views
Schengen vizesi rehberi

Schengen vizesi rehberi

15 Aralık 2015
769 views
Tayland’ın ihtişamlı 8 adası

Tayland’ın ihtişamlı 8 adası

27 Nisan 2017
275 views