Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Seyahat ederken yardımcı olacak 5 Öneri

Yurtdışı Seyahat Rehberi 31 Mart 2017
144 views

Dünya, gittikçe küçülüyor… ve insanlar istedikleri yere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar. Tatiller artık bulunulan ülke yerine alternatif yerlerde değerlendiriliyor.

Dünyanın küçülmesi, uzakların yakınlaşmasını, ulaşılmak istenenlerin daha rahat ulaşılır bir hale gelmesini sağlıyor. Bu nedenle yeni nesil, tatil seçeneklerini değerlendirirken farklı yerlerde zaman geçirebilmek üzerine program yapıyorlar. Farklı hayaller, farklı ümitler ve farklı düşünceler…

Dünyayı gezerken yardımcı olacak 5 öneri

Korkularınızı yenin!

İnsanlar tatil yaparken yurtdışında bir destinasyonu seçmek isterler fakat korkuları başlarına bela olur bazen hatta sırf korktukları için tatil planlarını ertelemek hatta vazgeçmek zorunda bile kalabilirler. Bir kadının tek başına tatile çıkma korkusu, bir erkeğin dil bilmeme korkusu vs. Aslında dünyanın bu kadar küçüldüğü zamanımızda bu tür korkuların yersiz olduğunu kabullenmek gerekiyor. Ancak yine de tatil planı yaparken korkulara neden olabilecek etkenleri göz önünde tutarak planınızı yapın.

Korkularınızı yenin

Her zaman her yere gidilmez!

Dünyanın neresine giderseniz gidin, mevsimine göre fiyatlarla karşılaşırsınız. Mesela yaz sezonunun ortalarına doğru Maldiv Adaları’na gitmeye karar vermişseniz kesinlikle cebinizden fazla paranın çıkacağını göze almanız gerekiyor. Ya da kış turizminin orta zamanlarında gittiğiniz bir yer için de yine fazla para harcamayı göze almanız gerekiyor. Bu da “fazla para harcama korkusu” yaşamanız için büyük bir neden olacaktır.

Her zaman her yere gidilmez

Gideceğiniz yerleri iyi tanıyın

Çoğu zaman insanlar gitmek istedikleri yerleri; ya izledikleri bir filmden etkilendikleri için tercih ederler veya bir magazin programında gördükleri bir güzellik yüzünden tercih ederler. Ama bu doğru bir karar değildir. Mesela Hindistan’a gidenler çok iyi bilirler, ülkenin genelinde ağır bir koku vardır veya Tayland’ın “çöp yığınları.” Yani anlayacağınız gittiğiniz ülkeyi televizyon ekranlarından, dergi veya görsel bir medyadan esinlendiğiniz için tercih ediyorsanız, gittiğinizde hayalleriniz suya düşebilir. Çünkü gerçek hali ile televizyondaki hali çok farklı olabilir.

Gideceğiniz yerleri tanıyın

Tatil uygulamalarını ve sitelerini kullanın

Teknoloji döneminin zirvelerine doğru çıkmaya devam ettiğimiz günümüzde, tatil planı yapmadan önce gideceğiniz yerler hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Seyahatrehberi.net gibi siteler veya mobil uygulamaları kullanarak destinasyonlar hakkında öğrenmek istediğiniz bilgilere kapsamlı bir şekilde ulaşabilir, destinasyonların özellikleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu da tatil süresince yabancılık çekmemeniz için güzel bir çözüm olacaktır.

Tatil sitelerini ve uygulamalarını kullanın

Seyahatte hata etmek korkuya neden olmasın…

Seyahat, aslında zamanla bir sanata dönüşmeye başlar. Tanıdığınız sırt çantalı bir gezgin veya sık seyahate çıkan biri varsa bunu ona sorun, muhtemelen o da sanata dönüştüğünü söyleyecektir. Ancak her sanatta olduğu gibi seyahatte de acemilik dönemlerinin olması çok normaldir. İlk defa gittiğiniz bir ülkede yabancılık çektiğiniz için hataya düşebilir, hatta fazla para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Az gelişmiş bir ülkede tatil yaparken beklentilerinizden çok daha kötü sonuçlar da elde edebilirsiniz. Bu durumlar seyahat etmekten ve seyahati sanata dönüştürmekten vazgeçmenize neden olmasın. Emin olun ki bir süre sonra artık bu tip durumlar karşısında nasıl davranmanız gerektiğini profesyonel bir rehber gibi öğreneceksiniz.

Korkularınız seyahat etmenize engel olmasın

Tatil yapmak, heyecan verici ve eğlenmek adına gerçekleştirilebilecek aktivite türüdür. Korkarak tatile çıkmak yerine cesur davranmak ise gidilecek yerleri hem daha rahat gezmenizi sağlayacak hem de rahat hareket etmenizde yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken tek şey cesaretinizi toplamak olacaktır…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
34 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
89 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
61 views
Yok Olacak Cennet: Maldivler

Yok Olacak Cennet: Maldivler

14 Haziran 2017
120 views
8 Adımda PRAG Keşfi

8 Adımda PRAG Keşfi

14 Haziran 2017
109 views
Bunlar da var!
Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Gezilecek Yerler

29 Mayıs 2017
113 views
Huzurlu tatilin adresi Gökçeada

Huzurlu tatilin adresi Gökçeada

5 Kasım 2015
1.576 views
Cennet bahçesinden çıkma Kaş plajları

Cennet bahçesinden çıkma Kaş plajları

6 Aralık 2015
1.381 views
Almanya Gezi Rehberi; 2. Bölüm Münih

Almanya Gezi Rehberi; 2. Bölüm Münih

19 Kasım 2015
1.770 views
Tatil Cenneti Bodrum

Tatil Cenneti Bodrum

26 Ekim 2015
1.245 views
Bursa Çevresinde Gezilecek 5 Şirin Yer

Bursa Çevresinde Gezilecek 5 Şirin Yer

8 Aralık 2016
314 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
93 views