Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Seyahat Sağlığı ve Seyahat Aşıları

Yurtdışı Seyahat Rehberi 18 Mart 2017
248 views

Seyahate çıkarken klasik olarak bazı işlemler yapılır. Bavulun hazırlanması, kıyafetlerin toplanması, vize pasaport ve diğer belgelerin hazırlanması vs. peki, ya seyahat aşıları?

Seyahat aşıları, yurtdışı seyahatlerinde gözden kaçırılmaması gereken en önemli şeylerden biridir. Her ülkenin kendine özel bir sağlık sistemi vardır. Aslında bunun nedeni ülkelerdeki salgın hastalıklardır. Bu nedenle başka ülkelerden gelenler için uyguladıkları bazı prosedürler vardır. Seyahatinizin kâbusa dönüşmemesi için kesinlikle bu prosedürlere uymanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Seyahat sağlığı ve seyahat aşıları

Peki, seyahat aşısı nasıl ve neye göre yapılır?

Haberlerde mutlaka rastlamışsınızdır… Zaman zaman bazı ülkelerde salgın hastalıklar farklı ülkelere yayılır. Geçtiğimiz sene basında fazlasıyla yer alan “Ebola virüsü” bunlardan sadece biridir. Bunun gibi farklı salgın hastalıklar da vardır. Tabi bunun haricinde bir de yolcunun kişisel bazı durumlarından dolayı da seyahat aşıları yaptırılabilir. Kişinin; yaşı, kilosu, kalıtsal hastalıkları vs. tüm bunlar seyahat etmeden önce aşı yaptırmayı gerektiren nedenler olabilir. Mevsim geçişleri de seyahat öncesi aşı yapmayı gerektiren durumlar arasındadır. Bazı hastalıklar, her mevsim görülmez mesela grip veya bahar nezlesi gibi. Bu nedenle seyahate çıkacağınız mevsim de alı yaptırmanızı gerektirebilir.

Seyahat öncesi yapılması gereken aşılar

Keyifli bir gezi için aşılarınızı yaptırın

Gezmeyi seven insanlar; gittikleri yerde otellerde sıkışıp kalmak istemezler. Bunun yerine ya doğal alanlarda kamp kurarlar veya tarihi yerleri gezerler. Tatilinizi siz de bu şekilde yapmayı düşünüyorsanız, yine seyahat aşıları konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Gideceğiniz yerin iklim şartlarına ve dış etkenlerden dolayı yaşanabilecek salgın hastalıklara karşı yapılan aşıları mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Bunun için de öncelikle gideceğiniz yer hakkında bilgi edinmeniz gerekecektir.

Seyahat sağlığı ve seyahat aşılar

Seyahat aşısı ne zaman yapılır?

Aşıların yapılmasındaki amaç; vücudun bağışıklık kazanmasıdır. Vücudun bağışıklık kazanması da kısa sürede olmaz. Bünyeye bağlı olarak 4-6 hafta arasında ancak bağışıklık kazanabilir. Yani seyahat aşısını yolculuğunuza günler kala değil, haftalar öncesinden yapmanız gerekiyor.

Seyahat sağlığı ve seyahat aşılar

Seyahat aşıları hangileridir?

Seyahat aşılarından bazıları aslında çocukluk döneminde yapılmış bazı aşılardır. Ancak bu dönemde yapıldığı için ihmal etmek gerekmiyor. tetanoz – difteri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve polio aşıları gibi aşılar çocukluk döneminde yapılmış olsa da seyahat öncesi ihmale gelmeyen aşılardır. Bir de gideceğiniz bölgeye göre yapmanız gereken bazı aşılar vardır. Bunlar da; tifo, kolera, sarı humma, hepatit a, keneden korunmak adına; ensefalit, Japon ensefaliti, kuduz ve meningokok gibi aşılardır. Gittiğiniz ülkedeki salgın hastalıkları araştırarak veya acenteden bilgi alarak hangi aşıyı yaptırmanız gerektiğini öğrenmenizde fayda vardır.

Seyahat sağlığı ve seyahat aşılar

Keyifli bir tatil geçirmek ve seyahatte iken hastalıklara maruz kalmamak adına seyahat aşıları konusuna dikkat din.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
89 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
103 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
168 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
123 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
265 views
Bunlar da var!
Dünya’nın en yüksek kuleleri

Dünya’nın en yüksek kuleleri

28 Nisan 2017
359 views
Tarihi Taş Köprü, Silifke

Tarihi Taş Köprü, Silifke

27 Haziran 2017
134 views
Gölün Pembesi mi?

Gölün Pembesi mi?

21 Nisan 2017
459 views
Kiminle interrail seyahati yapmalıyım;

Kiminle interrail seyahati yapmalıyım;

14 Aralık 2015
1.567 views
Cennetten koyların şehri Demre

Cennetten koyların şehri Demre

2 Kasım 2015
1.794 views
Couchsurfıng nedir?

Couchsurfıng nedir?

12 Aralık 2015
948 views