Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Tarihe Yolculuk: Prag Gezilecek Yerler

Yurtdışı Seyahat Rehberi 21 Mart 2017
158 views

Farklı bir destinasyonda, değişik kültürler ve değişik yaşamlar… Burası Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag…

Prag, kendine has gelenekleri ve yaşam değerleriyle ön plana çıkan bir kenttir. Tarihi anlamda bir hayli kalabalık değerlere sahip olan kent, romantik yönleriyle ön plana çıkar ve ziyaretçilerine güzelliklerini cömertçe sunar. Her yanında farklı renkler, her alanında değişik bir dönemden günümüze kadar gelen tarihi eserler. Değerler bakımından çok az kent burayla boy ölçüşebilir. Charles Köprüsü ve köprünün her yanını süsleyen heykeller, kendi başlarına otantik bir görünüm katıyor Prag’a…

Astronomik Saat

Astronomik Saat

Üç farklı medeniyetin mimari izlerine sahip olan Prag; Gotik, Rönesans ve Barok mimarisini en iyi şekilde inceleyebileceğiniz bir kenttir. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirler kentin meydanı ve şehrin diğer yanları, mimari tasarımların ihtişamı ve tarihin farklı sayfalarından günümüze ulaşan desenleriyle doludur. Tatilini nostaljik ve bir o kadar romantik geçirmek isteyenler için kesinlikle önerebileceğiniz bir destinasyondur Prag.

Old Town

Old Town

Prag, geçmişin izlerini günümüze taşırken sadece belli özel bölgelerde değil, insanların konakladığı evlerde de bu mimariyi en iyi şekilde gösteriyor. 19. Yüzyıl mimarisinin evlere dökülmüş halini görmek, Barok tarzının eşsiz güzelliğini incelemek için uğranılacak tek noktadır demem sanırım yerinde bir benzetme olacaktır.

Prag Kalesi

Prag Kalesi

Renkli ve gizemli tarihi günümüze taşıyan Prag, bir de modern yapılanması ile de kendinden söz ettiren bir destinasyondur. Eğlenceler, etkinlikler, aktiviteler, gece hayatı, canlı ve eğlenceli ortamları ile misafirlerini en iyi şekilde ağırlayan Prag, Avrupa’da en çok gezilmeyi hak eden mükemmel yerlerden biridir. Tabi tüm bunları söylerken bir de küçük bir anekdotta bulunmadan geçmemem gerekiyor. Prag; kısa sürede gezip görebileceğiniz yerlerden biri değildir.

St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

Prag Gezilecek Yerler

Bir üst bölümde de değindiğim gibi Prag, kısa sürede gezilip görülecek bir yer değildir. Geniş zaman ayrılması gereken bir destinasyondur. Özellikle de tarihi yerleri kısa sürede gezilecek kadar az değil. 14. Yüzyılda Kutsal Roma İmparatoru IV. Charles tarafından yaptırılan Prag Kalesi (Hradcani), St Vitus Katedrali, Charles Köprüsü, kentin görülmeye değer UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan tarihi değerleridir. Burada zaman geçirmek, hem tarihin gizemli yönlerine akmak adına hem de nostaljik bir tatil yapmak açısından bir hayli keyiflidir.

Prag Kalesi Katedrali

Prag Kalesi Katedrali

Kentin her köşesinde vakit geçirmek için oyalanabileceğiniz bir şeyler, tarihi izler görebilirsiniz. Old Town (Eski Kent), Mala Strana (Azınlıklar Bölgesi) ve New Town (Yeni Kent) gibi yerler, şehrin turistler tarafından en çok gezilen yerleridir.

Mala Strana

Mala Strana

Çek Cumhuriyeti’nin gezmeye doyamayacağınız kenti Prag ile zamanın nasıl geçtiğine anlam veremeyeceğinizden emin olun. Burada zaman, tarih ve eğlence yönüne doğru akıyor…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
75 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
52 views
Yok Olacak Cennet: Maldivler

Yok Olacak Cennet: Maldivler

14 Haziran 2017
105 views
8 Adımda PRAG Keşfi

8 Adımda PRAG Keşfi

14 Haziran 2017
101 views