Ülkelerin Midenizi Şenlendirecek Lezzetleri

Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Üsküp Gezi Rehberi

Yurtdışı Seyahat Rehberi 29 Kasım 2015
1.256 views

Tarih, doku, güzellik, turizmin bir arada yaşatıldığı şehirler, her dönemin popüler destinasyonları olmayı başarmıştır. Osmanlı’nın uzun yıllar hizmet verdiği Üsküp, bugün ise Avrupa başkenti olma yolunda hızla ilerliyor. Vardar nehrinin iki kıyısına kurulmuş olan Makedonya’nın başkenti, herşeyden önce sıcak insanları, muazzam tarihi ve mükemmel güzellikleriyle sizleri karşılayacaktır. Turistik değerlerin kısmen diğer bölgelere göre daha yoğun olduğu Üsküp, seyrine doyum olmayan tarihi eserleri ve manzaralarıyla önünüze çıkacak, zaman zaman şaşıracağız, zaman zaman hayranlığa kapılacağınız uygulamalarla eşsiz bir gezi veya tatil imkanını sizlere sunacaktır. Osmanlının izlerini koruyan, gelişmiş tarihi birikimiyle sizleri ağırlayan bu şehir, sıcakkanlı insanlarıyla da her türlü olanağı önünüze koymayı başaracaktır.

Üsküp’te gezilecek yerler;

Üsküp, elbette ki tarihi alanları ve mükemmel güzellikleriyle dikkat çeker ama tüm bu güzelliklerin yanı sıra eşsiz bir tatil imkanını sizlere sunar. Şehirde görülmesi gereken yerlerin sayısı bir hayli fazla; bu sebeple maddeler halinde yazmak daha uygun olacaktır.

Makedonya Meydanı (Macedonia Square):

Vardar Nehri kenarında olan bu alan, aynı zaman da hem şehrin, hem ülkenin en önemli bölgeleri arasında kendine yer bulur. Nitekim şehirde arayacağınız her şeyi burada bulabilmeniz mümkün. Meydanda Büyük İskender Heykeli, Gotse Delçev heykeli ve Dame Gruev heykeli ile karşılaşacaksınız.

Üsküp Kalesi:

Şehrin en muazzam alanlarından birisidir. Aynı zaman da en yüksek mevkisine sahiptir. Gün batımında ziyaret edilmesi, eşsiz bir güzelliği tüm çıplaklığıyla önünüze sunacak ve mükemmel deneyim elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Taş Köprü:

Meydan ve eski çarşının hemen yanı başında yer alan bu köprü, hem tarihi hem de güzellik bakımından görülmeye değer yerlerin başında kendine yer buluyor. Bizans döneminde yapılan ve Fatih Sultan Mehmet’in de tadilata aldığı bu köprü, binlerce yıllık tarihiyle ayakta olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Milenyum Haçı:

Görülmeye değer bölgelerinden birisi de burasıdır. Vodno dağının tepesinde yer alan ve 66 metre yüksekliğe sahip olan bu anıtı görebilmek için teleferik kullanılması gerekiyor.

Mustafa Pafa Camii:

Şehrin önemli yapıları arasında yer alıyor. 12. Yüzyıl dolaylarında yapılan bu cami, aynı zaman da islam eserlerinin en muazzamları arasında görülebilir.

Rıstık Sarayı:

Meydan bölgesinde sembol olan yapıların başında kendine yer bulur. Ziyaretçileri açık olan bu bölgede keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bunun haricinde ise Ayrıca; Kurşunlu Han, Çifte Hamam, Davud Paşa Hamamı, Yahya Paşa Camii, Murat Paşa Camii, İsa Bey Camii, Üsküp Saat Kulesi, Bey Kulesi (Feudal Kulesi), Aziz Saviour Kilisesi, St. Spas Kilisesi, Aziz Dimitrija Solunski Kilisesi, Üsküp Kemeri ve Makedonya Takı; Üsküp’te görülecek yerler listemizdeki diğer eserlerinden ve çoğu yol üstü duraklarında.

Tavsiyeler;

Bir günde bitiremeyeceğiniz bir tarihi bölgeyi kapsıyor. Bu sebeple 2/3 günlük süreçlerde bölgeyi gezmeniz ideal olacaktır. Gerçek anlamda bir tarih şehri olan Üsküp, mükemmel olanakları size sunacaktır. Tarihi eserlerin şehir içinde bir araya toplanması, gezi için avantaj sağlamakta. Ulaşım ise şehir içinde otobüs ağları ve tramvay gibi hizmetlerle sağlanıyor. Bunun yanı sıra Pegasus ve THY ile haftanın belli günleri buraya ulaşabilmeniz mümkün.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Zermatt Kayak Merkezi

Zermatt Kayak Merkezi

10 Aralık 2015
1.635 views
Kütahya’da gezilecek yerler

Kütahya’da gezilecek yerler

31 Ocak 2017
363 views
Cadılar bayramı için Avrupa rotaları

Cadılar bayramı için Avrupa rotaları

20 Aralık 2015
785 views
Ayvalık Mutfağı

Ayvalık Mutfağı

1 Haziran 2017
131 views
Tanrının dünyaya armağanı; Kızkumu

Tanrının dünyaya armağanı; Kızkumu

16 Kasım 2015
1.692 views
Erdek Gezi Rehberi

Erdek Gezi Rehberi

3 Kasım 2015
889 views
Sümela Manastırı, Trabzon

Sümela Manastırı, Trabzon

16 Haziran 2017
113 views