Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Uzun Uçak Yolculukları İle Baş Etmenin Yolları

Yurtdışı Seyahat Rehberi 10 Mart 2017
293 views

Uçak ile yolculuk, uzun yolculukların kısaltılmasında en etkili yöntemdir. Geçmiş dönemler göz önünde bulundurulduğunda bu detay çok daha iyi anlaşılabilir.

Eskiden uzun yolculuklar da karayolu ile yapılırdı hatta daha da önceki dönemlere uzanıldığında, yurtdışına çıkmak için aylarca at sırtında yolculuk yapmak zorunda bile kalınıyordu. Teknoloji dünyasının gelişmesiyle birlikte en uzun yolculuklar bile kısa sürelerde tamamlanabiliyor. Adına “uçak yolculuğu” denen bu kolaylıkların bir de sıkıcı bazı yönleri vardır. Eskiye nazaran her ne kadar mesafeler kısalmışsa da uçakla yapılan yolculuklarda kulak ağrısı, baş ağrısı vs. rahatsızlıklar kendini gösterebiliyor. Türkiye’den Balkanlara, Avrupa ülkelerine veya daha yakın yerlere 4-5 saatlik gibi bir sürede ulaşım sağlamak mümkündür. Ancak Avustralya, Amerika, Uzak Doğu ve Güney Afrika gibi ülkeler için aynı şeyi söylemek mümkün değil çünkü buradaki ülkelere gitmek için en az 10-15 saatlik bir yolculuğa maruz kalma durumu söz konusu olmaktadır.

Uzun uçak yolculuklarında rahat etmek için 4 öneri

Uzun yolculuklardan korkanların önereceğimiz birkaç öneriye uymaları durumunda rahat bir yolculuk yapabileceklerini söylemek istiyoruz.

İşte uzun yolculuklar için 4 önemli öneri

  1. Jet lag olmayın

Uzun yolculuğa çıkanların en büyük korkusu jet lag korkusudur. Jet lag, gidilen ülkelerde yaşanan saat farkından dolayı meydana çıkar. Yolculuğa çıkan kişi, saatini çıktığı yere göre ayarladığı için uçaktan indiğinde de kalkış noktasının saatine göre bedenini ayarlamaya çalışır ki bu da biyolojik bozuklukların meydana çıkmasına neden olmaktadır. Bundan kurtulmak için yapılması gereken tek şey uçağa binildiğinde saatin gidilecek yere göre ayarlanmasıdır.

Jet lag olmayın

  1. Hareket etmek gerek

Bir insanın gün içerisinde hareket etmesi, fizyolojik açıdan uzmanların önerdiği bir önermedir. Ancak uçak yolculuklarında hareket kabiliyeti daha az olduğundan bunu dengelemek gerekiyor. Uzmanlar; uçakla uzun süre yolculuk yapanların uçak koridorunda gezinmelerini, arada bir ayağa kalkmalarını otururken de hareket kabiliyetlerine bağlı olarak ayaklarını hareket ettirmelerini önermektedirler. Kan dolaşımının sağlanabilmesi açısından bu önerilere dikkat etmeniz, sağlığınız adına faydalı olacaktır.

Hareket edin

  1. Bol bol su için

Uzun uçak yolculuklarında sağlık problemlerine neden olan etkenlerden biri de kafeinli içeceklerdir. (kahve, kola, asitli içecekler) Bu tip içecekler hem sıvı kaybını karşılayamadığından hem de uykuyu kaçırdığından yolculuğun sıkıntılı geçmesine neden olmaktadır. Yine seyahat uzmanları ve doktorların önerileri; bu tür içecekler yerine az şekerli içeceklerin tüketilmesidir. Sıvı kaybını önlemek için ise kesinlikle bol bol su içilmesi önerilmektedir.

Bol bol su için

  1. Kıyafet seçimine dikkat edin

Toplu yolculuklarda algı haline getirilen şeylerden biri de kıyafetlere özen göstermektir. Aslında tam olarak “özensiz giyinin” demiyoruz. Fakat rahat bir şeyler giymekten de korkmayın. Kimin ne dediğinden daha önemli olan sizin nasıl rahat edeceğinizdir. Uzun yolculuklarda kıyafet seçiminin önemini, bu öneriyi uyguladığınızda daha iyi anlayacaksınız.

Rahat kıyafet seçin

Tüm bunları uyguladıktan sonra uçak ile uzun yolculukların bile çok daha rahat hale geldiğini göreceksiniz. Uçak bileti avantajlarını değerlendirmeniz de cebinize fayda sağlayacak bir kolaylık olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
89 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
103 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
168 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
123 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
265 views
Bunlar da var!
Dindarların şehri; Bhaktapur

Dindarların şehri; Bhaktapur

3 Aralık 2015
617 views
Dünyanın En İlginç Kahveleri

Dünyanın En İlginç Kahveleri

16 Mart 2017
322 views
Dünyanın En Uzun 12 Köprüsü

Dünyanın En Uzun 12 Köprüsü

26 Nisan 2017
295 views
Bahçeler şehri Şiraz;

Bahçeler şehri Şiraz;

21 Aralık 2015
957 views
Yuvarlak Çay Gezisinde Yapılacak 4 Şey

Yuvarlak Çay Gezisinde Yapılacak 4 Şey

22 Aralık 2016
937 views
Doğanın Gücü Adına ‘Ayder’

Doğanın Gücü Adına ‘Ayder’

22 Nisan 2017
251 views
7 bin yıllık geçmişiyle Malta;

7 bin yıllık geçmişiyle Malta;

22 Aralık 2015
1.418 views