Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Yemek İçin Gezenlere Dünyaca Ünlü Yemek Müzeleri

Yurtdışı Seyahat Rehberi 30 Mart 2017
307 views

Yeni yerler neden keşfedilmek istenir? Yeni yerleri tanımak, değişik kültürlerle buluşmak ya da farklılık yaratmak için… Ya, yeni yerlerdeki yemek lezzetleri?

Seyahat etme kültürü dünyanın her yerinde her geçen gün daha da artarak kendini gösteriyor. Özellikle de dünyada ulaşımın rahatlamasından sonra bunu çok daha fazlasıyla görebiliyoruz. Şahsen bir ülkeye veya bir şehre ilk gittiğimde dikkatimi ilk çeken şey ve zaman kaybetmeden gitmek istediğim yer, kentin müzeleridir. Müzeler; kentlerin geçmiş tarihleri hakkında bilgi edinmek, etnografi değerlerini incelemek, halkın günlük yaşamları hakkında bilgi edinmek için pratik bir rehber gibidir. Ancak bazı yerlerde yemek müzeleri de vardır. Bu konu tamamen özel ve yemek kültürünü merak edenler için önerilebilecek bir kategoridir.

Dünyanın farklı yerlerinde yemek müzesi

Yemek yeme arzusu olanların kesinlikle dikkatini çekecek bir müze tipi olan yemek müzeleri, dünyanın farklı ülkelerinde görülebilen müze türleridir. Şimdi isterseniz bu değişik dünyaca ünlü yemek müzeleri hangi ülkelerdeler ve ne gibi farklılıkları var birlikte inceleyelim…

Noodle Müzesi – Japonya

Noodle Müzesi’nin geçmişi 1971 yıllarına dayanıyor. Bu dönemde piyasaya sürülen kâse noodle, bir anda parlamaya başladı. Büyük bir ilgi görülmesi üzerine Tokyo yakınlarında, Yokohama şehrinde “Noodle Müzesi” kuruldu. Burada bu kültür hakkında detaylı bilgilere ve tarihi geçmişi hakkında öğrenmek istediğinizi öğrenebiliyorsunuz. Tabi bununla birlikte aşçıların büyük kaplarda hazırladıkları noodle’nin tadına da bakabiliyorsunuz.

Noodle Müzesi Japonya

 

Peynir Müzesi- Hollanda

“Peynir ülkesi Hollanda” adına yakışır bir müze yapmış. Amsterdam’da yer alan Peynir Müzesi’nde tereyağı ve inek sütünden imal edilen peynirler hakkında bilgi alabilirsiniz. Kendi kültürlerine has tarzda yaptıkları peynirler burada sergileniyor. Hollanda Peyniri (gouda) hakkında bilgi edinebileceğiniz bu yerde yapılışı hakkında bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Peynir müzesi Hollanda

Makarna Müzesi- İtalya

Her ne kadar dünyanın her yerinde makarna tüketilen bir yemek olsa da İtalya’nın bu noktada yeri bir başkadır. Zaten kendilerine yakışanı da yapmışlar. Roma’da kurulan Makarna Müzesi’nde İtalya’dan Çin’e kadar makarna çeşitleri hakkında bilgiler veriliyor. Bu satıları okurken “makarna hakkında ne öğrenilir ki?” diye söylenebilirsiniz ama öyle demeyin! Çünkü bu müzede makarna hakkında akademik çalışmaların anlatıldığı ve antik çağdan bugüne kadar olan eserlerin bulunduğu bir de kütüphane bulunuyor.

Makarna Müzesi İtalya

Kahve Müzesi –  Brezilya

Kahve ile özdeşleşen ve günümüzde dünyanın birçok yerine kahve ihraç eden Brezilya, bunu sadece ticarete dökmekle yetinmemiş. Kahve kültürü hakkında bilgi edinmek isteyenler için bir de şato görünümlü bir müze sunmuş. Bu müzede dünyanın birçok kültürüne ait kahve türlerini görebilir, haklarında bilgi alabilirsiniz.

Kahve Müzesi Brezilya

Mantar Müzesi –  Fransa

Anadolu’da en yaygın yemeklerden biri de mantardır. Herhalde lezzetini bilmeyen yoktur. Peki, “Mantar Müzesi” diye bir şey duydunuz mu? Muhtemelen ilginç gelecektir böyle bir müzenin varlığı. Ancak Fransa’da Loire Vadisi’nde 1987 yılından beri böyle bir müze var. Müzede, mantarın yetiştirildiği mağaralar hakkında bilgiler yer alıyor. Müzede gezinirken bir de tatmadığınız bazı mantarların tadına bakma fırsatı da elde edebilirsiniz. Satın almak isterseniz de satışlardan faydalanabilirsiniz.

Mantar Müzesi Fransa

Çikolata Müzesi – Belçika

Her yaştan insanın sevdiği lezzetlerden biri de çikolatadır. Özellikle de genç nesil bu lezzeti çok daha fazla tercih ediyor. Tamam, ama çikolatanın geçmişi, kültürü ilki ve sonu hakkında bilginiz var mı? Muhtemelen çoğu kişinin bu konuda bilgisi yoktur. Peki, o halde Belçika’da 1896 yılında kurulan Jacques çikolata Fabrikasının sonradan müzeye dönüştürülmesini fırsat bularak buraya gidelim. Çikolata aşkı olan herkesin mutlaka görmesi gereken Çikolata Müzesi’nde kakaodan paketlemeye kadar çikolatanın her türüne ve tarihçesi hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çikolata Müzesi Belçika

Dünyanın çeşitli yerlerinde böyle müzelerin olması doğrusu yemek yemeyi sevenler ve yemeklerin geçmiş tarihlerini merak edenler için güzel alternatiflerdir. Yukarıda saydıklarım dışında; İzlanda’da “Ringa Balığı Müzesi”, Almanya’da “Gıda Katkı Maddeleri Müzesi”, Belçika’da “Patates Kızartması Müzesi” ve ABD’de “Hardal Müzesi” de yine yemek müzesi kapsamında ziyaret edebileceğiniz bazı müzelerdir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
80 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
153 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
116 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
245 views
Bunlar da var!
Bursa’da Bir Cennet: Gölyazı Köyü

Bursa’da Bir Cennet: Gölyazı Köyü

9 Haziran 2017
338 views
Bozcaada

Bozcaada

27 Ekim 2015
649 views
ABD vizesi nasıl alınır

ABD vizesi nasıl alınır

11 Aralık 2015
658 views
Asya’da dikkat etmeniz gereken hususlar;

Asya’da dikkat etmeniz gereken hususlar;

11 Aralık 2015
658 views
Gazimagosa’da tatile ne dersiniz?

Gazimagosa’da tatile ne dersiniz?

20 Nisan 2017
211 views
Saint Paul Kilisesi, Tarsus

Saint Paul Kilisesi, Tarsus

25 Mayıs 2017
236 views