Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Yüzüklerin Efendisi’ni andıran Haid Al-Jazil Köyü / Yemen

Yurtdışı Seyahat Rehberi 5 Nisan 2017
317 views

Bazen değişik yerleri görmek ister insan. Mesela bir filmin çekildiği yeri andıran bir köy veya kasaba…

Yemen’deki Haid Al-Jazil Köyü, “Yüzüklerin Efendisi” filminin çekildiği yeri bir hayli andırıyor.

Yemen, iklim olarak kurak bir ülke ve bu ülkede en büyük sorun ise haliyle su sorunudur. Yemenliler, su ihtiyaçlarını yağmur sularının oluşturduğu ırmaklardan temin ediyorlar tabi bu ırmaklar da her sezon gürül gürül akmaya biliyor. Bu sorunun bilincinde olan halk, köylerini genellikle su ırmaklarının olduğu bölgelere kurar, tahmin edersiniz ki suyun olmadığı yerde yaşam bir hayli güç olacaktır.

Haid Al-Jazil Köyü

Havanın sıcak olması insanların buna göre evlerini yapılandırmalarına sebebiyet veriyor. Bu nedenle Yemen’deki evlerin zeminleri ahşaptan duvarları ise kerpiçten yapılır. Yaz sıcaklarında özellikle bu tip evler daha serin olur. Kış aylarında ise tam tersine ev ortamı daha sıcak olur.

Haid Al-Jazil Köyü’nde de farklı bir yaşam görülmüyor. Tamamen doğal malzemeler kullanılarak inşa edilen evler, su kıyısındaki konumu ile Yemen mimarisinden kopmamış bir köydür. Haid Al-Jazil Köyü’nün evlerinin bu şekilde olması kış aylarında sel felaketinden kurtulmalarına yardımcı olmaya yetiyor. Bir vadinin tepesine kurulu olan köy, zorlu koşullar altında yapılmış ve yaklaşık 150 metre yükseklikte yer alıyor.

Haid Al-Jazil Köyü

Yüzüklerin Efendisi burada mı çekildi?

Köyün mimarisi ve yapısı başında anlattığımız gibi bir hayli ilginç daha doğrusu bölgenin şartlarına göre yapılmış bir özelliğe sahiptir. ancak benim daha çok dikkatimi çeken detay, köyün “Yüzüklerin Efendisi” filminin çekildiği yere benzemesidir. Yüksek kayalıklar, akan ırmaklar ve köyün uzaktan görünümü ile birebir film sahnelerinin çekildiği yeri andırması dikkatlerden kaçmayan detaylar arasında yer alıyor.

Yüzüklerin efendisi filmini andıran köy Haid Al-Jazil

Zaman zaman gezilerimizde farklılıkları ile göze çarpan bir yeri görme isteğim olmuştur. Aslında köyü gördüğümü söylemem doğru olmayacaktır. Yemen hakkında görselleri incelerken bu köyü gördüm ve köy hakkında bilgi edinmek istedim. Tabi bununla da sınırlı kalmadı haliyle Yemen’in coğrafi yapısı, kültürü, mimarisi ve yapılanması ile ilgili olarak da bazı araştırmalar yapmak zorunda hissettim kendimi. Fena da olmadı hani… Dünyanın değişik yerlerinde, değişik mimariler ve kültürler hakkında bilgi edinmek benim için de farklı bir gezi oldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
80 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
153 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
116 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
245 views