İstanbul’da Denize Girebileceğiniz 10 Yer

Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Yurtiçi Seyahat Rehberi 17 Mart 2017
192 views

Bir seyahatin, bir tatilin veya ilerleyen tarihlerde katılım planlanan bir etkinliğin daha maliyetli hale gelmesi için erken rezervasyon yaptırılır.

Avrupa ve diğer ülkelerde eskiden beri bilinen ancak Türkiye’de yeni yeni turizm dünyasında kendini göstermeye başlayan erken rezervasyon, artık şirketlerin de reklamlarında argüman olarak kullandıkları bir kelime haline geldi. Aslında literatüre yeni kazanılmış bu kavram hakkında bir şeyler biliyordur. Ancak doğru uygulamak için doğru adımları bilmek gerek. Peki, erken rezervasyon nasıl yapılır?

Erken rezervasyon yaptırmanın faydaları

İşte 10 adımda erken rezervasyon yaptırma

  1. Tatil Tarihlerinizi Belirleyin

Erken rezervasyonun faydaları iki adımda değerlendirilebilir. Birincisi az para ödemek, ikincisi tercih ettiğiniz doğrultuda bir yer seçmek. Mesela otelde erken rezervasyon yaptırdığınızda ki -yaz tatili için bir planınız varsa bunu Ocak ayından itibaren yaptırmanız gerekiyor- istediğiniz gibi bir odayı daha rahat seçebilirsiniz. Tabi bununla birlikte sezonun henüz açılmış olması, daha az para ödemeniz için de bir kolaylık olacaktır. Bu nedenle tatil tarihlerinizi önceden belirlemeniz gerekiyor.

Tatil tarihlerinizi belirleyin

  1. Tatile Gideceğiniz Bölgeyi Seçin

Bazı bölgelerde erken rezervasyon indirimi uygulanırken bazı bölgelerde ise bu yoktur. Mesela Akdeniz ve Ege bölgesinde yer alan otellerden erken rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yerli turistlerin yaz aylarında en çok değerlendirdikleri bölgeler de buralardır. Fethiye, Kaş, Kalkan, Side, Alanya, Assos, Ayvalık gibi insan ruhunu dinlendirmeye en müsait yerleri tercih ederken Ocak ayından itibaren rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

Tatil bölgenizi seçin

  1. Tatile Gideceğiniz Oteli Araştırın

Tatillerde en önemli şeylerden biri de oteller veya diğer konaklama tipleridir. Ancak buralarda yer ayırtmadan önce haklarında bilgi edinmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Otel arama siteleri, bu iş için biçilmiş kaftandır. Tabi tek siteye bağlı kalmamak kaydı ile.

Otelinizi seçin

  1. Tatile Gideceğiniz Oteli Seçin

Her destinasyonda ön plana çıkan bazı oteller vardır. Bu oteller; verdikleri hizmetleri, müşteri memnuniyeti ve ek hizmetleriyle bilinirler. Böyle bir otel bulduğunuzda kesinlikle erken rezervasyon indirimlerinden yararlanarak yerinizi ayırtmanızı öneririm. Tatilinizin istediğiniz seyirde devam edebilmesi adına konakladığınız yerin isteklerinizi karşılayabilmesi önemlidir.

Otel araştırın

  1. Erken Rezervasyon Firmasını Seçin

Tatil, her geçen gün daha da büyüyen bir sektör haline geliyor. Ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde de bu böyledir. Türkiye’de turizm sektörünün geliştirilmesi son 10 yılda daha büyük bir oranda hız kazandı. Otelleri rezerve eden kurumsal firmalar; müşterileri en iyi hizmet veren otellerde ağırlarlar. Geneli bu şekilde çalışsa da fiyatlar, firmalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle erken rezervasyon firmasını seçmek, literatüre daha uygun olacaktır.

Erken rezervasyon firmasını seçin

  1. İptal Ücreti Alıp Almadıklarını Sorun

Tatiller, bazı nedenlerden dolayı iptal edilebilir. İşlerin aksi gitmesi, zamanın iyi hesaplanamaması vs. tüm bu durumlarda kişilerin ilk başvurdukları şey rezervasyonu iptal ettirmektir. Tabi burada da dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu da rezervasyon yaptığınız firmanın iptal bedeli alıp almadığını sormak olacaktır. Bazı firmalarda “iptal bedeli” alınırken bazılarında ise belirlenen bir süre içinde yapılan iptallerden herhangi bir bedel alınmamaktadır. Bazılarında ise tamamen ücretsizdir.

İptal ücretleri

  1. Garanti Fiyat Uygulamaları

Otel rezervasyon firmalarının çoğu otellerle anlaşma yaparken “garanti fiyat” veya “garanti satış” sözleşmesi imzalarlar. Bunun anlamı, otel odalarını satın alıp belirlediği fiyatlardan satmaktır. Bu sözleşme sadece bir firma ile yapılmadığı için de fiyatlarda değişiklik görülebilir. Bu nedenle otel seçerken bir firmaya bağlı kalmamanızı öneririm.

Garanti fiyat

  1. Erken Rezervasyon Yapın

Türkiye’deki tatil destinasyonlarının çoğunda erken rezervasyonlarda yüzde 35’lik bir indirim uygulanır. Erken rezervasyon tarihi ise belirlenen tarihten en az 5-6 ay öncesine ait rezervasyonlardadır. Otellerde Ocak ayından itibaren başlar, uçak biletlerinde ise uçuş tarihinden 6 ay öncesinden başlar.

Erken rezervasyon yapın

  1. Erken Rezervasyon Sigortası Yaptırın

Yukarıda iptal ücreti başlığı altında bazı nedenlerden dolayı tatilin iptal edilmesi zorunlu olabilmektedir. Böyle bir durumda paranızın tamamını geri alabileceğiniz “erken rezervasyon sigortası” işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Tatilinizi sigortaladığınızda seyahatinize 72 saat kalaya kadar iptal etmeniz durumunda herhangi bir kesinti yapılmadan paranızın tamamı iade edilir. Bedeli sigortasız rezervasyona göre daha fazla olsa da kesinlikle buna değer.

Erken rezervasyon sigortası

  1. Tatilin Keyfini Çıkarın

Tatilinizi daha ucuza getirebilmeniz için sunduğumuz önerilere uyarsanız, kesinlikle tatilin keyfini beklediğiniz gibi çıkartabilirsiniz. Ekonomik, daha fazla seçenek ve daha rahat yer ayırtmak için erken rezervasyon yaptırmanız kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
185 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
197 views
Yaz Tatiline Hazırlanırken

Yaz Tatiline Hazırlanırken

18 Nisan 2017
215 views
Faralya’da Bir Bal-ayısı

Faralya’da Bir Bal-ayısı

16 Nisan 2017
233 views
4 Mevsim Tatil!

4 Mevsim Tatil!

7 Nisan 2017
201 views
Bunlar da var!
Tarihi Taş Köprü, Silifke

Tarihi Taş Köprü, Silifke

27 Haziran 2017
55 views
Sarıhan Kervansarayı, Kapadokya

Sarıhan Kervansarayı, Kapadokya

28 Mayıs 2017
81 views
Hindistan Vizesi nasıl alınır?

Hindistan Vizesi nasıl alınır?

12 Aralık 2015
730 views
Seyahatte Tasarruf Yapmanın 4 Yolu

Seyahatte Tasarruf Yapmanın 4 Yolu

11 Mart 2017
187 views
Huzurlu bir kent Dikili

Huzurlu bir kent Dikili

3 Kasım 2015
950 views
Bozcaada

Bozcaada

27 Ekim 2015
589 views