Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Bozcaada

Yurtiçi Seyahat Rehberi 27 Ekim 2015
650 views

Çanakkale iline bağlı küçük bir ada konumunda ki Bozcaada, aynı zamanda Türkiye’nin üçüncü büyük adası olmasının yanı sıra gezginlerin sıklıkla ziyaret ettiği alanların da başında gelmektedir. Ege kültürünün en güzel örneklerinin yaşatıldığı bu minik yerleşim alanı, destinasyonların henüz uğramadığı, sadeliğini ve güzelliğini korumayı başarmış hoş bir mekandır. Sadece 2 bin 500 kişinin yaşadığı Bozcaada, yaz aylarında ise nüfusunu bir anda 10’a katlayabiliyor.

Mitolojide Tenados adıyla da bilinen bu şirin yerleşim yeri, bağları ile ünlüdür.

Nasıl gidilir;

Bozcaada’yı ziyaret etmek niyetindeyseniz buraya ulaşımla ilgili bilgilere hakim olmanız gerekiyor. Birinci adım Yenikapı Bandırma hattı ile Bandırma’ya geçip oradan Biga ilçesine gelinir. Geyikli iskelesinden ise Bozcaada’ya 30 dakikalık bir yolculuk sonucu ulaşılabilir.

Bozcaada’da gezilecek yerler;

Bozcaada küçük bir adadır. Sakinliğin tek adresi olarak lanse edilen bu yerde gezilecek bazı noktalar vardır. Öncelikle Bozcaada kalesini ziyaret etmenizi öneririz. Fatih Sultan Mehmet tarafından güçlendirilen bu kalede en tepeye ulaşmak mümkün. Bir diğer alternatif ise rüzgar değirmenleridir. 11 rüzgar gülünden oluşan çok güzel bir santrali gidip izleyebilir hatta gün batımına kalarak romantizm yaşayabilirsiniz. Yine alternatif alanlardan birisi Bozcaada’nın en yüksek yeri olan Göztepe’dir. Buraya çıkıp etrafı seyre dalmak size huzur verecektir. Bozcaada yukarıda da zikrettiğimiz gibi bağlarıyla ünlüdür. Bu sebeple şarap üretimi burada yaygındır. Ek olarak bazı şarap fabrikalarını ziyaret etmek ayrı bir deneyim kazandıracaktır. Bizim tavsiyemiz ise gezinizi hızlıca tamamlayıp plajda zaman geçirmeniz veya bir bardak beyaz şarap ile kafede oturmanız yönünde olacaktır. Nitekim kafa dinlemek için burayı tercih ediyoruz.

Ne yenir ve içilir;

Adaya geldiğinize göre buraya has balık ve şarabın tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Lipsos buğlama damak tadınıza uygun olacaktır. Bunun yanı sıra sakızlı muhallebi, keçi peyniri ve deniz ürünlerini tercih etmenizde bir sakınca olmayacaktır. Kendine güvenenler ise ahtapot ızgarayı deneyebilir.

Nerede kalınır;

Bozcaada otelleri arasında butik oteller ön plana çıkıyor. 5 yıldızlı otel yok. Kimi otellerde isterseniz kahvaltı servislerinde de yararlanabiliyorsunuz. Yaz sezonunda gideceksiniz mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Haricen merkezden uzakta bağ evlerinde de yine kalabilme imkanınız bulunuyor.

Tavsiyeler;

Elbette Bozcaada’ya günübirlik gidebileceğiniz gibi konaklama da sağlayabilirsiniz. Bu güzel ve şirin ege beldesinin tadını çıkarmaya bakın. Plajı son derece güzeldir, değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Sonuç itibariyle Türkiye’nin en iyi kafa dinlenebilecek yerlerinin başında gelmektedir.

 

 

 

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Bozcaada'ya Nasıl Gidilir? - Seyahat Rehberi on 15 Haziran 2017

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
129 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
108 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
112 views
Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

19 Haziran 2017
214 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
292 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
288 views