Ülkelerin Midenizi Şenlendirecek Lezzetleri

Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Ege’nin incisi Akçay

Yurtiçi Seyahat Rehberi 23 Ekim 2015
1.834 views

Kuzey Ege’nin incisi konumunda Akçay, gerek tarihi gerekse de doğal güzellikleri ülkemizin son dönem popüler tatil beldelerinden birisidir. Denizin içinden dahi çıktığı söylenen tatlı suları, termal kaplıcaları ve doğasıyla kendine aşık eden Akçay, gelen ziyaretçilerine ise kucak açmaya devam ediyor. Kuzey egenin incisi olan bu güzel tatil beldesinde görülecek çok yer, gezilecek çok alan vardır.

Akçay’da gezilecek yerler;

Akçay denilince akla birden fazla gezi rotası gelir. Bunların başında ise Pınarbaşı gelmektedir. Yaz ve kış buz gibi akan sularında serinlemek ayrı bir keyf verecektir. Bunun yanı sıra Şahin Deresi, Çağlayan, Han Deresi, Sütüven, Hasanboğuldu farklı alternatif rotaları oluşturmaktadır. Bölgede görülmesi gereken bir diğer alan ise Tahtakuşlar Etnografya Müzesidir. Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi konumunda ki bu alanda Türkler’e ait ilginç ve özgün kültür varlıklarını bulabilirsiniz. Aktivite olarak da su sporları, dalış, trekking gibi faaliyetler yaparak çevreyi tanıyabilirsiniz.

Nasıl gidilir;

Akçay’a ulaşmak için Edremit Havalimanını kullanabileceğiniz gibi araçla da kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Balıkesir Akçay arası 100 kilometredir. Bu araya ulaşmak için hususi araç veya Balıkesir’den kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz.

Ne yenir;

Akçay’da yeme içme kültürü gelişmiş ve genelliği zeytinyağlılar ile deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Sardalya balığı her mevsim yenilebilen başlıca yöresel lezzettir. Bununla birlikte buğulama, kalamar dolma, börülce suyunda tarhana çorbası tadabileceğiniz bazı lezzetlerdir. Höşmerim, tirit, mafiş ve keşkek de bölgenin sıklıkla tükettiği yöresel lezzetlerin arasında kendine yer bulur. Zeytin yağı da bölgenin önemli kaynakları arasında olduğundan kıvamında yemeklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ne alınır;

Balıkesir denilince akla Akçay, Akçay denilince de zeytin yağı gelir. Bölgede bulunan zeytin bahçeleri alternatif bir deneyimi size yaşatır. Hediyelik olarak zeytinyağı veya yeşil zeytin tercihinde bulunabilirsiniz. Unutmayın, en güzel zeytinyağlarına burada ulaşmanız mümkündür.

Nerede kalınır;

Akçay’da konaklama olanakları diğer bölgelere oranla daha aktiftir. Zira hem otel, hem tatil köyleri hem de villa kiralamanız mümkündür. Son derece ucuz imkanlar ile konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için hangisini tercih etmeniz gerektiğini ise öncelikle belirlemenizde fayda olacaktır.

Tavsiyeler;

Ege’nin buz gibi suları şifa kaynağıdır ama Akçay’ın denizi ayrı bir güzelliktedir. Akdeniz ve güney ege sahillerine oranla daha serin bir suya sahip olan Akçay, diğer bölgelere oranla daha temiz bir görüntü çizer. Plajda bol bol zaman geçirmenizi, zeytin yağı ürünlerini temin etmenizi ve bölgede hoşça vakit geçirebileceğiniz mekanlara gitmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Unutmadan söyleyelim; Akçay genelde Türk destinasyonlarının tercih ettiği ve ailelerin geldiği bölgelerin başında yer alır.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
52 views
Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

19 Haziran 2017
149 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
232 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
240 views
Yaz Tatiline Hazırlanırken

Yaz Tatiline Hazırlanırken

18 Nisan 2017
248 views
Bunlar da var!
Paşa Çorba Salonu, Ayvalık

Paşa Çorba Salonu, Ayvalık

1 Haziran 2017
136 views
Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Nevşehir

Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Nevşehir

22 Haziran 2017
105 views
Buda’nın mistik Ülkesi Myanmar

Buda’nın mistik Ülkesi Myanmar

26 Aralık 2015
1.520 views
Litvanya’nın kalbi; Vilnius Gezi Rehberi

Litvanya’nın kalbi; Vilnius Gezi Rehberi

26 Kasım 2015
1.699 views
Arnavutluk Gezi Rehberi 1. Bölüm Elbesan

Arnavutluk Gezi Rehberi 1. Bölüm Elbesan

16 Kasım 2015
1.194 views
Cadılar bayramı için Avrupa rotaları

Cadılar bayramı için Avrupa rotaları

20 Aralık 2015
785 views
Dünyanın En Uzun 12 Köprüsü

Dünyanın En Uzun 12 Köprüsü

26 Nisan 2017
239 views
Dünyanın En İlgi Çekici Noktaları

Dünyanın En İlgi Çekici Noktaları

29 Temmuz 2017
57 views