Ülkelerin Midenizi Şenlendirecek Lezzetleri

Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Erdek Gezi Rehberi

Yurtiçi Seyahat Rehberi 3 Kasım 2015
890 views

Ege ile Marmara’nın kesişme noktasında ki Erdek, eşsiz ince kumlu sahilleri, temiz havası, yeşil ormanlık alanları ve mavi denizinin yanı sıra kültürel yozlaşmaya uğramamış yapısı sayesinde dikkat çeker. Sadece doğal güzellikleri değil, gastronomi turizmiyle de bilinen Erdek, şirin bir balıkçı beldesidir. Yaz aylarında bu güzide turizm merkezi adeta doluluk oranına ulaşıyor ve eşsiz bir tatilin ilk başlangıcı kabul ediliyor. Tarihte Artake adıyla anılan Erdek, birden fazla mavi bayraklı plajı ve adeta açık hava müzesini andıran yapısıyla gelenlere kucak açıyor. Türk ve Rum kültürünün ortak özellikleri ile şekillenen bu eşsiz turizm merkezinde, harika bir tatil için tavsiyeler hazırladık.

Nasıl gidilir;

Erdek’e ulaşmak son derece kolaydır. Kara ve deniz yolunu kullanarak bu şirin tatil yöresine ulaşım sağlayabilirsiniz. Yenikapı Bandırma arasında düzenlenen deniz seferleri ile Bandırma’dan sonra minibüsler sayesinde ulaşımı mümkün kılabilirsiniz. Türkiye’de hemen her karayolu firmasının bölgeye ulaşımı mevcut. Kolaylıkla bu ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Ne yenir;

Yemek kültürü Erdek için önemlidir. Zira Türk ve Rum mutfağının ortak lezzetlerini burada bulabilirsiniz. Kabak çiçeği kızartması, Kazdağı çorbası, Tirit, Zerde, Metez, Çalkama, Sarımsaklı Bulgur pilavı ve Sura Erdek’in bilinen lezzetleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra zeytin memleketi olan Erdek’te, kahvaltılıklar ve deniz ürünleri de önemli bir yere sahiptir.

Ne alınır;

Bölgeye gelip alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Her bölgede bulunan klasik hediyelik eşyalardan ziyade bölgede yapılan ipek kumaşlar, taze reçel ve ballar, el işlemeleri ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Erdek’te gezilecek yerler;

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel mirasın da günümüze kadar ulaştığı Erdek’te, gezip görülecek yerlerin listesi bir hayli kabarıktır. Kirazlı Manastırı, Kyzikos, Şehir surları başlıca göreceğiniz alanlardır. Ayrıca Hadrianus tapınağı dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilmektedir. Ek olarak Kyzikos Amfitiyatrosu, Bouletarion, Altıköşe kuleler, Bergama Kraliçesi Apoolonis’in adına yaptırılan tapınak, Hazine adı verilen üç depo, Kirazlı Yayla Manastırı, Agios Nikolas Kilisesi, Palata Çeşmesi, Muhle Kalesi, Seyitgazi Tepesi ve Kalesi de görülebilir alanların başında gelir.

Plajlar;

Erdek, harika denizi ile adeta büyüler insanı. Plajları son derece güzel, temiz ve aynı zaman da mavi bayraklıdır. Kurbağalı plaj, Çuğra Plajı ve Ocaklar Plajı en bilindik yerlerdir. Mutlaka burada denize girmenizi tavsiye ediyoruz.

Konaklama;

Erdek’te birden fazla konaklama imkanına sahipsiniz. Genelliğinin küçük oteller ve villaların oluşturduğu konaklama imkanları son derece uygun fiyatlar ile dikkat çeker. Aileler konaklama için havuzlu villaları tercih ederken bireysel gezginler ise butik otel tercihinde bulunur.

Yapmadan dönmeyin;

Erdek’in uzun ve güzel sahillerinde yürüyüş yapın, bol bol denize girin, dalış yapın, Seyit Gazi tepesinde manzara ve gün batımını seyredin, Kapıdağ yarımadasını gezin, ailenize yöresel lezzetler ve hediyeler götürün.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
52 views
Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

19 Haziran 2017
149 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
232 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
240 views
Yaz Tatiline Hazırlanırken

Yaz Tatiline Hazırlanırken

18 Nisan 2017
248 views
Bunlar da var!
Karaman Gezilecek Yerleri

Karaman Gezilecek Yerleri

26 Ocak 2017
296 views
Couchsurfıng nedir?

Couchsurfıng nedir?

12 Aralık 2015
872 views
Teleferikten Olympos

Teleferikten Olympos

24 Aralık 2016
282 views
Dünyanın En İlgi Çekici Noktaları

Dünyanın En İlgi Çekici Noktaları

29 Temmuz 2017
58 views
Tekir Ambarı Sarnıcı, Mersin

Tekir Ambarı Sarnıcı, Mersin

20 Haziran 2017
98 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
52 views