Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

Yurtiçi Seyahat Rehberi 19 Haziran 2017
228 views

İstanbul’un en merkezi semti Beyoğlu ve gün içinde binlerce insanın geçtiği bir cadde İstiklal Caddesi’nin yaklaşık 14.yy’dan beri pasajlarla, apartmanlarla, sarnıçlarla, müzelerle muhteşem bir geçmişi var. Bazılarının yerinde yeller eserken bazı mekanlar günümüze kadar gelebilmiştir. Agatha Cristieler, Abidin Dinolar, Sait Faikler, Asaf Haletler, İlhan Berkler kimler gelmiş, kimler geçmiş biz de binlerce kişinin İstiklal Caddesi’nde görmeden geçtiği mekanlara göz atıyoruz.

 

1- Eftalikus Kahvesi

Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’ne dönen yolun hemen solunda şimdilerde Burger King olan bina dönemin önemli kişileri tarafından en çok ziyaret edilen çay sohbetlerinde bir araya geldiği “Eftalikus Kahvesi”ydi. Sözgelimi Abidin Dino, Arif Kaptan, Sait Faik, Hüsamettin Bozok, Arif Dino, Asaf Halet Çelebi, İlhan Berk gibi yazar ve şairlerin uğrak mekânıydı. Üstelik ünlü Türk öykücü Sait Faik’in “Eftalikus Kahvesi” isminde öyküsü bile vardır. 1920’lerde Ulus Kahvesi olduğunda da burayı Atilla İlhan, Edip Cansever, Behçet Necatigil gibi önemli isimler boş bırakmamıştır.

 

2-Çiçek Pasajı

 

“Çiçek Pasajı” İstiklal Caddesi denildiğinde ilk akla gelen yapıtlardan biri ve Tiyatro Sokağı’na açıldığı için pasaj niteliği taşır. İlkten “Naum Tiyatrosu” olan pasaj daha sonralarda gerçekleşen büyük yangında yıkılmış ve “Hristaki Pasajı” adıyla yeniden inşa edilmiştir. O dönemde moda olan Paris tarzında düzenlenmiş. Bu pasajla ilgili söylenecek en ilginç şey devrimden kaçan beyaz Rus kadınlarının, baroneslerin ve düşeslerin burada çiçek satmalarıdır. Bundan dolayı dönemin çiçekçilerinin bir araya geldiği bu pasaja daha sonra “Çiçek Pasajı” denilmiştir. Çiçek Pasajı binanın üst katın ortasında aslan ve insan başı figürleriyle gösterişli bir pasaj olup, Beyoğlu’nda en süslü bina olarak süslemeleri ve mimarisinin güzelliğinden övgüyle bahsedilir . Günümüzde Pasaj içerisinde birden fazla restoran var. Burada et ızgara çeşitleri, sulu yemekler, meyve tabakları ve istediğiniz meşrubatları bulmanız mümkündür.

 

3-Markiz Pastanesi

Bir başka durağımız yine İstiklal Caddesi üzerinde bulunan lezzetli pastalarıyla bilinen “Markiz Pastanesi”.  Pastalarının yanında Fransa’dan getirilmiş sonbahar ve ilkbahar vitray panolarıyla da dikkat çeken ünlü “Markiz Pastanesi”  önceleri “Lebon” adıyla faaliyet gösteriyordu. 1940’tan sonra çikolata ve şekerlemeleri o dönemde Paris’te üretilen ünlü “Marquise de Sevigne” çikolataları kalitesinde yapmak istenildiğinden pastanenin adını “Markiz” olarak değiştirirler. 1970’li yılların başında pastane kapanır fakat 23 yıl kapalı kaldıktan sonra 2003 yılında tekrar hizmete giren “Markiz” 1900’lerden başlayarak Namık Kemal, Tevfik Fikret, Ahmet Haşim, Abidin Dino, Sait Faik, Orhan Veli, Atilla İlhan, Haldun Taner gibi sanatçıların uğrak yeri olmuştur. Ünlü Türk şair Edip Cansever  ve Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiirlerine de konu olmuş bu yer meşhur Pasta, cheesecake ve tiramisularını tatmak üzere ziyaretçilerini beklemektedir.

 

4-Elhamra  Hanı ( Fransız Tiyatrosu / Palais de Cristal)

Elhamra Hanı, Galata’dan Tünel’e çıkıp sol kaldırımı takip ederek Taksim’e doğru yürüdüğünüzde Mısır apartmanı ve Saint Antoine kilisesinin karşısındadır. Burada 19. yy’de İstanbul’un en eski tiyatro binası, Beyoğlu’nun ise ilk tiyatro binası ünlü “Fransız Tiyatrosu” bulunuyordu. Binanın Abdülmecid devrinin ilk yıllarında yapıldığı (1827-1830) düşünülür. Ayrıca girişine tamamen camdan yapılan bir balo salonu ilavesinden dolayı “Palais de Cristal (Kristal Saray)” diye de anılır. Şimdilerde eski halinden eser olmayan bu yerde daha sonra bir süre tiyatro olarak da kullanılan “Elhamra Sineması” yapılmıştı.

 

5-Saint Antonine Kilisesi/Concordia Tiyatrosu

Concordia Tiyatrosu; Mısır Apartmanının yanında ve Elhamra Pasajının karşısında, bugün Saint Anatoine kilisesinin bulunduğu yerde bulunuyordu. Cristal Tiyatrosu ile karşılıklı olan bu tiyatro yazlık ve kışlık olmak üzere iki ayrı yapıdan oluşuyordu. Başlarda bir eğlence lokali iken 1871 yılında Tiyatroya çevrilmişti. Fakat daha sonra İtalyan rahiplerin yönetiminde İstanbul’daki en büyük Katolik kilisesi olan bu kilise, 15 Şubat 1912 yılında ibadete açılmış ve dünyada inşa edilen ilk betonarme kilise olduğu söylenir. Kilisenin girişi, kiliseye gelir sağlamak için inşa edilmiş iki bina arasındaki kapıdan verilmiştir. İstanbul’un çok sesliliğini kiliseye Pazar günleri gelen ziyaretçilerin çeşitliliğinden anlayabilirisiniz. Saint Antoine Kilisesi, aynı zamanda İstanbul’daki en geniş cemaate sahip Katolik kiliselerinden biridir.

 

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Galata Mevlevihanesi - Seyahat Rehberi on 28 Haziran 2017

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
143 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
116 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
123 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
305 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
296 views
Yaz Tatiline Hazırlanırken

Yaz Tatiline Hazırlanırken

18 Nisan 2017
303 views
Bunlar da var!
Asya’nın Las Vegas’ı

Asya’nın Las Vegas’ı

20 Aralık 2015
992 views
Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Nevşehir

Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Nevşehir

22 Haziran 2017
184 views
Mağaralar Şehri: Hasankeyf

Mağaralar Şehri: Hasankeyf

24 Aralık 2016
720 views
Tatil ve Zeytinin başkenti; Ayvalık

Tatil ve Zeytinin başkenti; Ayvalık

25 Ekim 2015
1.177 views
Armoni Paradise Hotel İncelemesi

Armoni Paradise Hotel İncelemesi

14 Nisan 2017
305 views
Uşak’ta gezilecek en güzel yerler

Uşak’ta gezilecek en güzel yerler

17 Şubat 2017
700 views