Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Hafta Sonu Kaçamağı İçin 5 İl

Yurtiçi Seyahat Rehberi 3 Nisan 2017
214 views

Çalışan kesim, hafta başından itibaren hafta sonunu beklemeye koyulur. İş dünyasının stresli yaşamından azıcık da olsa uzaklaşmak, hafta boyu yaşanan iş stresini atmak için birebir.

Büyük şehirlerde yaşayanlar, hafta içinde küçük şehirlerde yaşayanlardan daha fazla strese girerler. Sabahı ilk saatlerinde trafik çilesi, gün içerisinde iş stresi derken akşam olduğunda meşgul bir zihinle eve dönülür. Haliyle bu durumu atmak için doğa ile baş başa kalmak ve sessiz bir ortamda kısa da olsa dinlemek gerekir. Tabi tüm bunları yapmak için de kalabalık şehirlere yakın yerler hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Ben de bunu düşünerek hafta sonu gezilecek yerler konusunda bir demet yer hazırlayarak siz değerli okurlarımıza armağan etmek istedim. Buyurun beraber gezelim…

Hafta sonu tatili için 5 il

  • Artvin 

Karadeniz bölgesinden ilk gezi noktamıza başlayalım dedik ve Artvin’e çevirdim rotamızı. Artvin, geçmişi, günü, gelenekleri-görenekleri ve doğal bütünlüğü ile hafta sonu tatilleri için değerlendirilebilecek en güzel yerlerden biridir. Şelaleleri, yaylaları, lezzetli yöresel yemekleri, Karagöl Milli Parkı, Kaçkar Dağları Milli Parkı ve daha birçok yeriyle hafta sonu kaçamak yapılacak yerlerden biridir. Kısa süreli de olsa yolunuzu bu yöne doğru çevirmeniz, hafta boyu yaşadığınız stresten kurtulmanızı sağlayacaktır.

Artvin

  • Nevşehir-Kapadokya 

Nevşehir denince akla ilk gelen yer elbette Kapadokya’dır. İlginç yüzey şekilleri, yer altı şehirleri ve yörenin diğer kendine has güzellikleriyle ön plana çıkan Kapadokya, tarihi geçmişi ve ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakmaya yetiyor. Bir de balon turuna katılmak isteyenlerin de uğrak olarak tercih ettikleri yer olma özelliği ile de hafta sonu için ideal bir seçim olacaktır. Tabi Kapadokya’ya gelip de testi kebabı yemeden dönmek olmaz. Peribacaları içerisine kurulan oteller, şarap mahzenleri ve kiliseler ise kendi başına görülesi yerlerdir.

Nevşehir Kapadokya

  • Adana 

Adana, geçmişi binlerce yıl ötesine uzanan antik bir yerdir. Camileri, medreseleri, “Tarihi Kazancılar Çarşısı”, müzesi ve tabi ki Adana Kebabı ile dünyada bilinirlik kazanan kent, hafta sonu kaçamakları için de ideal bir rotadır. Tabi Adana’yı hafta sonu tatili için tercih edecekseniz, mümkün mertebe serin havalarda buraya gitmenizi öneriyoruz. Zira Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında buraya gelmek, kendi başına bir stres olur. Sıcaklık bu aylarda bir hayli yüksek ve nem oranı da baygınlık geçirtecek kadar fazladır.

Adana

  • Balıkesir-Ayvalık 

Gelenekleri-görenekleri ile kendilerine has yaşam stili ile ön plana çıkan Ayvalıklılar, tatil için buraya gelen misafirlere karşı bir hayli sıcaktırlar. Ege bölgesinde hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlere kesinlikle önerilebilecek Ayvalık, sokakları ve değişik diğer yönleriyle gezilebilecek en güzel yerlerden biridir. Bir de buraya bağlı Cunda Adası hakkında konuşmaya bile gerek yok. Muazzam manzaralara sahip Cunda Adası, hafta sonu tatilinde değerlendirebileceğiniz en güzel noktalardan biridir.

Balıkesir Ayvalık

  • Mardin 

Güneydoğu Anadolu bölgesinde tatilinizi değerlendirmek istiyorsanız büyük ihtimalle tercih nedeniniz tarihi yerleri görmektir. Eğer doğru tahmin ediyorsam o zaman doğru tercihinizi Mardin’den yana kullanın. Kurulduğu ilk dönemden günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaparak gelen il, kozmopolit yaşamı ile ön plana çıkıyor. Tabi eski çağlardan kalma antik yerleri görmeden de dönmemek gerekiyor. Mardin Evleri, kiliseler, camiler, manastırlar ve tabi ki Mardin’in kendine has mimari yapısı. Her biri detaylıca incelenmesi gereken yerler olsa da kısa süreli hafta sonu tatilinizde kısmen de olsa buraları görmenizi öneririm.

Mardin

Hafta sonu kaçamağı fikirlerini ilerleyen günlerde yeniden sizlere sunmaya çalışacağım. Ancak şimdilik 5 ille sınırlı kalmak istedim. Keyifli hafta sonu tatilini değerlendirmek için sitemizdeki diğer gezilecek yerler konularını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
45 views
Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

19 Haziran 2017
139 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
228 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
231 views
Yaz Tatiline Hazırlanırken

Yaz Tatiline Hazırlanırken

18 Nisan 2017
246 views
Bunlar da var!
Türkiye’nin tatil cenneti Antalya

Türkiye’nin tatil cenneti Antalya

31 Ekim 2015
1.602 views
Tekkeköy Mağaraları, Samsun

Tekkeköy Mağaraları, Samsun

6 Haziran 2017
217 views
Nepal’de gezilecek yerler

Nepal’de gezilecek yerler

4 Aralık 2015
1.701 views
İstanbul’un gezilecek tarihi yerleri

İstanbul’un gezilecek tarihi yerleri

2 Mayıs 2017
163 views
Siracusa Gezi Rehberi

Siracusa Gezi Rehberi

20 Aralık 2015
1.001 views
Uşak’ta gezilecek en güzel yerler

Uşak’ta gezilecek en güzel yerler

17 Şubat 2017
576 views
Gulet ustalarının şehri; Bozburun

Gulet ustalarının şehri; Bozburun

26 Ekim 2015
746 views
İnterrail bilet çeşitleri nelerdir

İnterrail bilet çeşitleri nelerdir

14 Aralık 2015
995 views