Ülkelerin Midenizi Şenlendirecek Lezzetleri

Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Huzurun adresi; Datça

Yurtiçi Seyahat Rehberi 28 Ekim 2015
649 views

Bir tatil düşünüyorsunuz ve aklınızda hem denizi olsun, hem sakin olsun düşüncesi var. Birde buna doğal güzellikleri ekleyince Türkiye’de aklımıza gelen ilk yer Datça olur. Muğla’nın şirin ilçesi olan Datça, henüz beş yıldızlı otellerin bölgeye girmediği, sakinliğini ve huzurunu koruyan ender destinasyonların başında geliyor. Çarşaf gibi denizi, doğal ve tarihi güzellikleri ve birbirinden çekici koyları ile bilinmeyen tatil bölgelerinin başında yer alan Datça, ailecek tatil geçirebileceğiniz en güzel bölgelerin başında geliyor. Tarihi antik çağlara dayanan ve günümüze kadar ulaşan bu harika ilçe, tarih öncesinde Knidos ismiyle biliniyordu. Tarihte Knidos, tıp merkezi konumundaydı. Özellikle bölgede yetişen endemik bitkiler sayesinde dünyanın sayılı tıp merkezlerinden birisi olmuştur.

Gelelim bu şirin ilçede yapabileceklerimize; Aslında gezilip görülecek o kadar çok alanı vardır ki anlatmakla bitmez. Bu alanların en tanınmışını koylar oluşturur. Birbirinden güzel kumsallara sahip olan, akvaryum benzeri görüntü sergileyen Datça Koyları, aynı zaman da dünyanın sayılı sörf merkezlerinden birisidir.

Ne yenir;

Datça’nın en önemli konuları başında ne yeneceği gelir. Bal, badem ve balık bilinen lezzetleridir. Bunun yanı sıra ütmek kavurması, dalampa, dalankıta, köger, garaville, sardalye dolması, ilabada, mürdümek, subye güveç bilinen lezzetleri arasında yer alır. Datça’ya gidip bu lezzetleri tatmadan dönmeyin.

Nasıl gidilir;

Bölgeye en yakın havalimanı Dalaman’da bulunuyor. Datça merkeze Havaş servisleri yer alıyor. Datça’ya kadar karayolu ulaşımı da son derece kolay. Koylara ulaşım ise biraz zorlukları beraberinde getiriyor. Yılan gibi kıvrılan ve son derece dar yollarda araç kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Bir diğer alternatif ise Denizyoludur.

Nerede konaklanır;

Konaklama konusunda henüz bakir olan Datça’da bol sayıda butik otel mevcuttur. Beş yıldızlı otellerin henüz bölgeye girmemesi, butik otel kavramını göz önüne getirdi. Koylarda yer alan butik otellerin denize mesafesi ortalama 20 metre. Bu da denizin hemen dibinde yer alıyor anlamına geliyor. Konaklama ücretleri Bodrum ve Marmaris’e oranla ucuz olsa da yine de hatrı sayılır bir pahalılık söz konusu. Ev kiralamak en ideal tercih olacaktır.

Datça Koyları;

Datça koyları kesinlikle bakir alanlardan oluşur. Bu sebeple son derece temiz, gezilebilir ve aynı zaman da hem güneş hem denizin tadını çıkarabilirsiniz. Bilinen güzel koyları arasında Ovabükü, Hayıtbükü, Kızılbük ve Palamutbükü yer almaktadır. Yine bu koyların çevresinde butik otellerde konaklama imkanına sahip olabilir, otelden adımınızı atar atmaz denize ulaşabilirsiniz. Sakinliği ve huzuru yaşamak istiyorsanız bu koyları mutlaka ziyaret edin.

Datça’da gezilecek yerler;

Datça’ya gelenlerin ilk akıllarında ki konu denizdir. Bunun haricinde fırsatını bulursanız gezilecek birden fazla alan mevcuttur. Knidos antik kentini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bunun haricinde Datça Apollon Tapınağı görülebilecek alanların başında gelir. Datça merkezde ise tur atabilir ve harika konakların keyfini sürebilirsiniz. Koylar, bükler ve plajlar da ayrı ayrı gezi alanlarını oluşturur.

 

 

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Marmaris'e Nasıl Gidilir? - Seyahat Rehberi on 15 Haziran 2017

İlginizi Çekebilir
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
52 views
Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

19 Haziran 2017
149 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
232 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
240 views
Yaz Tatiline Hazırlanırken

Yaz Tatiline Hazırlanırken

18 Nisan 2017
248 views