Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Keyifli Bir Tatil Geçirmenin 5 Yolu

Yurtiçi Seyahat Rehberi 7 Mart 2017
231 views

İş hayatının yoğun stresinden uzaklaşmak, ailece ya da arkadaşlarla bir arada zaman geçirmek için “tatil yapmak” en ideal fikirdir.

Tatil yaparken dikkat edilmesi gereken pratik birkaç nokta üzerinde durulduğunda çok daha keyifli zaman geçirmek kaçınılmaz olur.

Tatil; aslında insanın bir nevi kendini formatlamasıdır. Yıl boyunca yaşanan iş stresi, kalabalık şehir stresi, trafik çilesi derken insan beyni ve vücudu, enerjikliğini kaybeder. Haliyle uzunca bir yılın ardından keyifli bir tatil yapması, keyfi değil zaruri olur.

Keyifli bir tatil geçirmenin 5 yolu

Sizin için keyifli bir tatil geçirmenin 5 yolu üzerinde bir derleme yaparak daha güzel ve eğlenceli bir yaz tatili yaşamanıza yardımcı olmaya karar verdik. Şimdi dilerseniz hep birlikte bu yolları incelemeye koyulalım.

Tatilden Maksimum Verim Sağlamak İçin 5 Öneri

  1. Bireysel ihtiyaçlarınızın farkına varın

İnsanlar, tatil yaparken genellikle kalabalık yerleri tercih ederler. Bu, kısmen doğru olsa da herkes için “doğru” olduğunu kabul etmek hata olur. Bireyler, zaman zaman yalnız kalmak, bazen tarihi yerleri görmek, bazen de kalabalık ortamlarda tatil yapmak isterler. Tatil planını çizdiğinizde bu konuda net bir karar verirseniz, kesinlikle tatilinizin çok daha verimli geçtiğini göreceksiniz. Tabi verdiğiniz karara göre tatil yerini seçmeniz de önemli bir noktadır.

Keyifli bir tatil geçirmenin 5 yolu

  1. Planlı olun

Ani alınan kararlar doğrultusunda çıkılan tatiller, çoğu zaman hayal kırıklığı ile biter. Özellikle de yurtdışında tatil yapanlar için bunu çok daha rahat söyleyebiliriz. Tatile çıkmadan önce planlı olmanın önemli bir konu olduğunu unutmayın. Pasaport, vize işlemleri ve otel rezervasyonlarını önceden takip ederek adım attığınızda, hem daha ekonomik bir tatil yapabilir hem de tatilde hayal kırıklığına uğramazsınız.

Keyifli bir tatil geçirmenin 5 yolu

 

  1. Hamallık yapmayın

Başında da dediğimiz gibi “tatil yapmak, bir anlamda insanın kendine format atmasıdır.” Format atmanın nedeni ise vücut ve beyinde biriken ağırlıkların atmaktır. Dolayısıyla tatile çıkarken hem ruhi hem de maddi ağırlıklardan arınmanız gerekiyor. Çoğu insan tatile çıkarken yanında koca koca bavul götürür. Ancak bu şekilde yapanların yüzde 80’i bavullarının bir kısmına dokunmadan geri getirirler. Bu, tatilde “hamallık” yapmaktan başka bir şey değildir. Tatil günlerinizi, konaklayacağınız yerin hava şartlarını ve gece/gündüz hesaplamasını iyi bir şekilde yaparak yanınızda götüreceğiniz kıyafetleri minimuma düşürün. Emin olun bu sizin için daha iyi olacak.

Keyifli bir tatil geçirmenin 5 yolu

  1. İşinizi organize edin

Kimi insanlar tatile çıkarken iş yükünü de beraberlerinde götürürler. Mail trafiği, telefonlar, iş görüşmeleri vs. tüm bunlar, tatilin rezalet bir hale düşmesine neden olmaktadır. Tatile çıkmadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de; iş dünyasını “off” konuma getirmek için işlerinizi organize etmenizdir.

Keyifli bir tatil geçirmenin 5 yolu

  1. Zamanın tadını çıkarın

Tatile çıkmanın bir diğer amacı da keyifli zaman geçirmektir. Mesela Akdeniz veya Ege bölgesinde tatil yapacaksanız, kesinlikle eğlencenin bu noktalardan eksik olmadığını bilmeniz gerekiyor. Yani Akdeniz sahillerine gidip de sessizliği aramak her ne kadar bazı noktalar için geçerli olsa da genel anlamda bunu söylemek doğru olmayacaktır. Turistik destinasyonların hareketli noktalarında tatil yapmayı tercih etmiş iseniz kesinlikle kendinizi tatilin ritmine bırakmanızı öneriyoruz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
45 views
Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

19 Haziran 2017
139 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
228 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
230 views
Yaz Tatiline Hazırlanırken

Yaz Tatiline Hazırlanırken

18 Nisan 2017
246 views