Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Küreselleşme ve Turizm Etkileşimi

Yurtiçi Seyahat Rehberi 20 Mart 2017
266 views

Küreselleşme, dünyanın her yanında etkilerini gösteren ve insanları alışkanlıkları dışına taşıyan bir yeniliktir.

Aslında her anlamda “iyi” olduğunu söylemek doğru olmaz fakat, bir bütün anlamda da küreselleşme için “kötüdür” demek yerinde olmayacaktır. Mesela turizm noktasında yaşanan küreselleşmenin en büyük getirisi, yolların kısalmasıdır. Yani uçak ile yolculuk… Bunun için kötüdür demek doğru olmayacaktır. Ancak buna karşın, makine hayatının daha çok aktif olduğu günümüzde “insan gücü”ne olan ihtiyacın azalmasının da iyi taraflarının kötü taraflarından çok daha az olduğunu söylememiz gerekiyor.

Küresel tatil

Küreselleşme ve turizm

Bundan 15-20 yıl kadar önce seyahatler nasıl yapılırdı? Genel olarak otobüsle tabi ki… Daha önceki dönemlere inmeye bile gerek yok. Ancak aradan 20 yıl gibi bir sürenin geçmesiyle seyahat anlayışında bir farklılık yaşanmaya başladı. Otobüs ile yolculuk yapmak, kimin aklına gelirse gelsin; ya sıkılacaktır ya da yolculuk yapmamak için onlarca bahane öne sürecektir. Ancak bunun yanında bir de uçak ile yolculuk seçeneğinin sunulması, nazlanmaları ortadan kaldırmaya yeter.

Küreselleşme ve tatil

Tatil ve küreselleşme

Seyahat dünyasında yaşanan bir küreselleşmeden söz etmişken tatil anlayışına ettiği sirayetten söz etmeden geçmek olmaz elbette. Yine birkaç yıl öncesine geri dönecek olursak; bu sektörde de çok fazla destinasyon hakkını yakalayabilmek, sadece elit tabaka için olabilecek bir şeydi. Çoğu ülkelerin resimlerini bile göremiyorduk. Ancak küreselleşmenin tatil üzerindeki etkisi ile birlikte artık bu alanda da yeni bir anlayış hakim olmaya başladı. Gidilecek bir ülke hakkında yerinde oturarak bilgi edinmek, ülkenin kültür ve gelenekleri hakkında detaylara ulaşmak için internet, en büyük yardımcılarımızdan biri oluyor. Bunun yanında küresel etkinin altında kalan tur firmaları veya rehber hizmeti veren diğer alanlara ulaşım da hem daha kolay hem de alternatifli seçeneklerle doldu.

Turizmde küreselleşme

Küreselleşme turizmde iyi mi?

Tatil anlayışında yeni bir çığır olarak piyasaya giren küreselleşme, sektördeki misyon ve vizyonel çalışmalarda da farklılıkların yaşanmasına neden oldu. Eski şartlarda oluşturulan misyonlar, yenilere inkılap edince haliyle bir değişimin olması da kaçınılmaz oldu. Seyahatlerin kısalması, bu konuda iyiye yorulacak bir şey iken gezerek görme anlayışının körelmesini negatif olarak değerlendirebiliriz. Yani her alanda olduğu gibi turizm alanında da küreselleşmenin getirileri, negatif ve pozitif yönlü olarak değerlendirilebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
131 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
110 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
116 views
Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

19 Haziran 2017
215 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
295 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
291 views