Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Uçağı kaçırırsam ne olur, uçağı kaçırınca bilet yanar mı?

Yurtiçi Seyahat Rehberi 13 Mart 2017
367 views

Her insan bir nedenden dolayı uçak ile yolculuk yapar. İş gezisi, seyahat veya tatil için uzak bir yeri tercih ediyorsa, en kısadan gitmenin yolunun uçak olduğunu söylememiz gerekiyor.

Uçak ile yolculuk yapmak güzel de bazı sıkıntıların çilesi, zaman zaman can sıkıcı olabiliyor. Mesela uçağı kaçırırsanız ne olur, biletiniz yanar mı veya paranızı iade alabilir misiniz?

Uçak ile seyahat

Kaçırılan uçak bileti iadesi mümkün mü sizce?

Her insanın başına gelebilen olağan durumlardan biri de uçağın kaçırılmasıdır. Uçak kaçırılınca tabi ki sadece seyahate olan gecikme durumu sorun olmuyor. Bununla birlikte bir de ödediğiniz para durumu da sorun haline gelir. Bir de bu seyahat yurtdışı seyahati ise kaybedeceğiniz paranın daha fazla olduğunu bilmeniz gerekiyor. Dolayısıyla siz, siz olun uçak saatinizden önce mutlaka havalimanında hazır bulunmaya gayret edin.

Kaçırılan uçak bileti iadesi mümkün mü?

Uçağınızı Kaçırdığınızda Yapmanız Gerekenler

Başınıza gelen uçak kaçırma sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda başvurmanız gereken yer havayolu firmalarıdır. Havacılık sektöründe uçak kaçırmaya verilen isim “No-show” durumunda, her havayolu firmasının uyguladığı ayrı kurallar vardır. Bu durumda izlemeniz gereken adımlar ise şöyledir;

  1. Havayolu firması bilet satış ofisine gidin

Uçakların kaçırılması durumunda yapılması gereken ilk iş, havalimanındaki bilet satış bölümüne gitmeniz olacaktır. Burada durumunuzu uygun bir dille anlatırsanız, mutlaka yardımcı olacaklardır. Biletinizi bir acenteden almış iseniz, öncelikle acente ile görüşerek yardım almaya çalışın. Tüm bunları yaparken PNR numaranızı yanınıza almayı unutmayın çünkü işlemler PNR numarası ile yapılmaktadır.

Satış ofisine gidin

  1. Kaçırılan uçak bileti yanar mı?

Uçağı kaçırmanız durumunda aklınıza ilk gelen şey tabi ki biletinizin yanıp yanmadığıdır. Bu durumu açıklamak için öncelikle tercih ettiğiniz bilet sınıfına bakmanız gerekiyor. Ekonomik, yüksek ekonomik, business ve first class sınıflarında aldığınız biletlerin iptal ve iade koşulları aynı değildir.

Kaçırılan uçak bileti yanar mı?

Çoğu kişi uygun fiyata uçak bileti satın almak istediği için tercihini genellikle “ekonomik bilet” tipinde yapar. Ancak bunun da bir sıkıntısının olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çoğu ekonomik sınıf biletlerde maalesef uçağı kaçırmanız durumunda biletinizin yandığını bilmeniz gerekiyor.  Ancak yine de net bilgi almak için havayolu firmasının “iptal ve iade koşulları” bölümünü gözden geçirmenizde fayda vardır.

  1. Gidiş bileti yanınca dönüş biletine ne olur

Çift yönlü bilet almak her zaman tek yönlü biletlere göre daha avantajlı ve genel toplam fiyatı da daha uygundur. Ancak bu durumda uçağınızı kaçırdığınızı düşündüğünüzde sanırım strese girmek için yeterli sebep elinizde olacaktır. Gidiş-dönüşlü biletlerde eğer dönüş tarihinin değiştirilmesine izin veriliyorsa biletinizin bir yanını en azından kurtarabilirsiniz. Tabi ki ek ücret ödemeniz kaydı ile. Ancak buna izin verilmiyorsa ekonomik olsun diye aldığınız gidiş-dönüş biletinizin yandığınız düşünmeye başlayabilirsiniz.

Dönüş bileti

 

  1. Uçağı kaçırdım paramı geri alabilir miyim?

Uçağın kaçırılması durumunda merak edilen ve en çok sorulan sorulardan biri de yanan biletin parasının geri alınıp alınamadığıdır. Bu durumda verilecek cevap genel olarak “Hayır!” olsa da yine de acente ile görüşmenizde fayda vardır. Bir de aynı bilet üzerinden bir sonraki uçuşa katılmak istediğinizi belirtirsiniz. Her ne kadar siz bu durumda size opsiyon sağlanacağını düşünseniz de kesinlikle daha fazla para ödeme durumu ile karşı karşıya kalacaksınız ki bu duruma şaşırmayın!

Ücret iadesi

Kaçırılan uçaklarla ilgili aslında sorulan çok fazlasıyla soru vardır. Ancak genel olarak yukarıda sözünü ettiğimiz konular, daha fazla merak edilmektedir. Uçak kaçırıldığında çoğunlukla ücret iadesi olmadığını bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
129 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
107 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
112 views
Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

19 Haziran 2017
213 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
292 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
287 views
Bunlar da var!
En Popüler Yaz Tatili Seçenekleri

En Popüler Yaz Tatili Seçenekleri

23 Mart 2017
242 views
San Sebastian Gezi Rehberi

San Sebastian Gezi Rehberi

28 Kasım 2015
1.044 views
Adıyaman Gezilecek Yerleri

Adıyaman Gezilecek Yerleri

10 Mayıs 2017
239 views
Akyaka – Gökova

Akyaka – Gökova

23 Ekim 2015
3.625 views
Batum Bulvarı

Batum Bulvarı

25 Mart 2017
293 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
167 views